OS 014 2
ze szczegółowym opisem podusługi świadczonej
w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Starostwa Powiatowego w Pabianicach
Odmowa wydania lub cofnięcie , ograniczenie i wygaszenie koncesji,
Podstawy prawne
- art. 56 ust. 1 oi 2 oraz 58 Ustawy z 2 lipca 2004 r O swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r., poz. 2168)
- art. 29 ust. 1, art. 37, art. 159 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2017 r., poz. 2126)
Odmowa udzielenia koncesji
Organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji lub ograniczyć jej zakres w stosunku do wniosku o udzielenie koncesji albo odmówić zmiany koncesji:
- gdy przedsiębiorca nie spełnia warunków wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją określonych w ustawie lub warunków podanych do wiadomości przedsiębiorcom w trybie art. 48 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej;
- ze względu na zagrożenie obronności i bezpieczeństwa państwa lub obywateli;
- jeżeli w wyniku przeprowadzonego przetargu, o którym mowa w art. 52 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, udzielono koncesji innemu przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom;
- w przypadkach określonych w odrębnych przepisach.
Organ koncesyjny może czasowo wstrzymać udzielanie koncesji, ze względu na zagrożenie obronności lub bezpieczeństwa państwa lub obywateli, ogłaszając o tym w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Cofnięcie koncesji
- Organ koncesyjny cofa koncesję, w przypadku gdy:
- wydano prawomocne orzeczenie zakazujące przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją;
- przedsiębiorca nie podjął w wyznaczonym terminie działalności objętej koncesją, mimo wezwania organu koncesyjnego, lub trwale zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją.
- Organ koncesyjny cofa koncesję albo zmienia jej zakres, w przypadku gdy przedsiębiorca:
- rażąco narusza warunki określone w koncesji lub inne warunki wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej, określone przepisami prawa;
- w wyznaczonym terminie nie usunął stanu faktycznego lub prawnego niezgodnego z warunkami określonymi w koncesji lub z przepisami regulującymi działalność gospodarczą objętą koncesją.
- Organ koncesyjny może cofnąć koncesję albo zmienić jej zakres ze względu na zagrożenie obronności lub bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa obywateli, a także w razie ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy.
- Organ wydający koncesję może wygasić koncesję:
- z upływem czasu na jaki została wydana,
- jeśli stała się bezprzedmiotowa (w przypadku wyczerpania złoża),
- w razie likwidacji przedsiębiorcy,
- w przypadku zrzeczenia się koncesji.
- w przypadku śmierci przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną.
Przedsiębiorca, któremu cofnięto koncesję z przyczyn, o których mowa w pkt. I i II, może wystąpić z wnioskiem o ponowne udzielenie koncesji w takim samym zakresie nie wcześniej niż po upływie 1 roku od dnia wydania decyzji o cofnięciu koncesji.
Tryb odwoławczy
Od decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Starosty Pabianickiego w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Opłaty
- Opłatę za koncesję – 616 zł w momencie składania wniosku o udzielenie koncesji
- 50% za zmianę
- Pozostałe bezpłatnie
Bank PKO BP 55 10203437 0000 1102 0078 8109
lub bezpośrednio w kasie Starostwa Powiatowego w Pabianicach
Termin załatwienia
do 1 miesiąca, w sprawach skomplikowanych do 2 miesięcy
Informacje dodatkowe:
Sprawa załatwiana jest w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, ul. Partyzancka 56 w Pabianicach. Wnioski należy składać w sekretariacie Wydziału, pokój nr 6.