W samym centrum Ksawerowa, przy głównym skrzyżowaniu znajduje się willa wzniesiona przez łódzkiego fabrykanta, Rudolfa Hoffmana. Po roku 1945 mieścił się tu urząd gminy a od lat 60. do 2001 roku – ośrodek zdrowia. Dziś niszczejący zabytek czeka na remont.
Willa Hoffmana w Ksawerowie (przed remontem).
Willa Hoffmana w Ksawerowie (obecnie).
Nie wiemy jak obecny budynek willi wyglądał pierwotnie. Prawdopodobnie w tym miejscu było kiedyś gospodarstwo rolne, należące do chłopa o nazwisku Lorenz. Wspominali o nim państwo Janina i Henryk Bartoszewscy, mieszkańcy Ksawerowa w jednym z wywiadów w miesięczniku Echo Gminy Ksawerów (numer z kwietnia 2012 można obejrzeć na stronie www.gmina.ksawerow.com). Według relacji p. Bartoszewskich gospodarz Lorenz zgłosił chęć sprzedaży gospodarstwa, które miało stać się siedzibą urzędu gminy. Wówczas jednak uznano, że cena przez niego podana jest zbyt wysoka i urząd został posadowiony w majątku Widzew.
Data 1890 r. przywołana przez dziennikarza DŁ, Wiesława Pierzchałę, to rok w którym dom parterowy i działkę w miejscu obecnej willi kupili Jan i Antonina Masiccy. Nowi właściciele rozbudowywali budynek dwa razy. Kolejny etap to rok 1910, w którym Masiccy sprzedali budynek Rudolfowi Hoffmanowi. Nowy właściciel był dyrektorem w zakładach bawełnianych Izraela Poznańskiego w Łodzi. Hoffmanowie mieszkali w willi do 1945 r. Kiedy do Łodzi zbliżała się Armia Czerwona wyjechali do Niemiec.
Jeszcze w tym samym roku budynek, który należał do Skarbu Państwa stała się siedzibą Urzędu Gminy. Od 1962 willa pełniła funkcję publicznego ośrodka zdrowia. Jednocześnie w budynku mieściła się poczta. Ośrodek Zdrowia przestał funkcjonować w 2001 r., od tamtej pory budynek stał pusty. Gmina Ksawerów przejęła willę od Skarbu Państwa w 2007 r. W kwietniu 2008 r. Rada Gminy Ksawerów podjęła uchwałę o przeznaczeniu budynku po byłej przychodni lekarskiej w Ksawerowie na potrzeby Gminnego Domu Kultury.
Gmina starała się o dotację na przeprowadzenie gruntownej przebudowy willi. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie „Odnowa wsi” została pozyskana kwota 500.000,00 zł. Wkład własny gminy to 2.306.330,83 zł. Otrzymane dofinansowanie warunkuje sposób wykorzystania budynku, zgodnie z nazwą wniosku: „Przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku byłej przychodni lekarskiej na Gminny Dom Kultury z Biblioteką”. Od lipca 2009 do początku 2012 roku w willi trwał remont. Wkrótce w wilii zostanie uruchomiony Dom Kultury