Przy ulicy Zamkowej 5 w Pabianicach wznosi się jedna z najbardziej charakterystycznych i monumentalnych budowli w tym mieście. Jest to wzniesiony w roku 1883 eklektyczny pałac Karola i Teodora Enderów. Obiekt ten jest symbolem XIX – wiecznej potęgi i pychy pabianickich fabrykantów. Jest też pamiątką po ówczesnych czasach gwałtownego rozwoju miasta. Pałac „grał” nawet w filmie, kiedy Pabianice (nie po raz pierwszy zresztą) „udawały” sąsiednią Łódź. Andrzej Wajda kręcił tutaj sceny do filmu Ziemia obiecana. Dziś budynek nadal pełni ważną nie tylko dla samego miasta funkcję. Od roku 1999 mieści się w nim pabianickie starostwo.
Pałac od strony południowo-wschodniej.
Nie tylko wielkość i fasada rodzinnego „domu mieszkalnego” robiły wrażenie. Pełne przepychu były także wnętrza. Enderowie gromadzili w pałacu dzieła sztuki z różnych stron świata. Stylowe meble i obrazy były ozdobą i tak bogatych już wnętrz. Do dzisiejszych czasów przetrwała część wystroju w postaci stiukowych zdobień, czy kwiecistych plafonów, a w Sali Złotej nadal oglądać można wspaniały kominek. W sali tej obecnie urzęduje rada powiatu. Enderowie prowadzili tutaj nawet prywatny mini ogród zoologiczny, w którym hodowali małpy, daniele, jeże, oraz rzadkie gatunki ptaków.
Skrzydło zachodnie pałacu.
Po II wojnie światowej pałac nadal był związany z przemysłem bawełnianym. Pełnił funkcje domu kultury PZPB "Pamotex", odbywały się w nim występy zakładowe, oraz działała biblioteka. Jako, że budynek dziś jest obiektem publicznym, wstęp do niego jest częściowo wolny.
Elewacja frontowa.