Wraz z napływem imigrantów z Polski, do miasta zjeżdżała też ludność innych narodowości. Przeważnie byli to Niemcy i Żydzi, fabrykanci w okresie rozwoju przemysłowego. To właśnie imigrantom miasto zawdzięcza tak wiele. Z Niemiec przybyli m. in. królowie bawełny, czyli Bogumił Krusche i Rudolf Kindler.
W 1836 roku utworzono gminę żydowską, a w roku 1847 stanęła bożnica na Starym Mieście. Pochodzenia żydowskiego był m. in. Maksymilian Baruch, wybitny polski historyk i prawnik urodzony w Pabianicach, twórca wielu prac, m. in. książki „Pabianice, Rzgów i wsie okoliczne”. Zawdzięczamy mu wiele informacji zawartych także na tej stronie.
Obecnie Pabianice zamieszkują prawie wyłącznie Polacy. Żydzi, których nie wymordowano podczas okupacji wyjechali do Izraela. Również Niemcy opuścili swe domy uciekając w roku 1945 przed Armią Radziecką, lub zostali wysiedleni w późniejszym okresie. Po dawnych imigrantach pozostały monumentalne obiekty fabryczne, pałace, wille, wspaniałe nagrobki na cmentarzu ewangelickim, oraz cmentarz żydowski.