Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim
ul. Łódzkiej 28
tel. 42 211 17 63, 605 981 008
Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim funkcjonuje od 1982 roku. Prowadzimy działalność w trzech punktach miasta: w budynku przy ul. Łódzkiej 28, w Galerii „Ogród Sztuki” przy ul. Jana Pawła II 9 oraz w Filmowym Ogrodzie Sztuki przy ul. Zgierskiej 14.
Z roku na rok staramy się poszerzyć ofertę kulturalną i artystyczną kierowaną do mieszkańców Konstantynowa i okolic. W tym roku nowością będą choćby zajęcia zumby. Dołączą one do szeregu zajęć tanecznych (taniec nowoczesny, hip-hop), plastycznych (Format A4) i muzycznych (nauka gry na gitarze, pianinie, perkusji). Staramy się by każdy znalazł coś dla siebie. Od kilku lat w naszej ofercie kulturalnej zagościły projekcje filmowe. Dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009r. udało się stworzyć Filmowy Ogród Sztuki. W każdą środę można obejrzeć filmy bardziej i mniej znane, produkcji polskiej i zagranicznej.
W wakacje i ferie odbywają się poranne projekcje dla dzieci.
Zajęcia plastyczne Format A4 to nie jedyna propozycja Galerii „Ogród Sztuki”. W siedzibie przy ul. Jana Pawła II odbywają się wystawy malarstwa, fotografii czy rzeźby. Na stałe w działalność Galerii wpisały się takie projekty jak „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej” czy konkurs fotograficzny „Polskie ogrody”.
Dbamy nie tylko o ducha, ale i o ciało. W zajęciach tanecznych uczestniczą już 4-latki! Popołudniami w budynku przy ul. Łódzkiej można spotkać dzieci i młodzież ćwiczącą kolejne układy i figury, które prezentują nam na miejskich imprezach. Gromadzą pod sceną niemałą publiczność.
Myli się jednak ten, kto uważa, że MOK to miejsce tylko dla dzieciaków. W środowe popołudnia tłumnie schodzą się seniorzy by uczestniczyć w zajęciach Uniwersytetu III Wieku prowadzonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Przez kilka lat grono słuchaczy urosło do 160 osób. Seniorzy mogą rozwijać swoje umiejętności aktorskie w Kabarecie KRAM, który odnosi sukcesy w konkursach i na przeglądach.
I to jednak nie wszystko. Przy MOK działa również Miejska Orkiestra Dęta i Kapela Podwórkowa „Konstantynowiacy”. Panowie z obu grup biorą czynny udział w życiu kulturalnym miasta – nie może ich zabraknąć na żadnej uroczystości czy imprezie. Zespoły koncertowały w Polsce i zagranicą, zostały uhonorowane wieloma nagrodami i wyróżnieniami.
Nie zapominamy również o tradycji. Ludowy Zespół Niesięcin wykonuje pieśni ludowe z regionu sieradzkiego oraz kościelne, strażackie, biesiadne i patriotyczne. Poprzez warsztaty plastyki papierowej i prezentację obrzędów naszego regionu przekazują wiedzę o tradycyjnej kulturze ludowej. Dzieci i młodzież uczą się tańców narodowych, ludowych i miejskich. Panie z Niesięcina na uroczystości zakładają tradycyjne stroje ludowe, a jest to coraz rzadszy widok w Polsce.
Tak wygląda nasza działalność na co dzień. Są jednak wydarzenia, do których przygotowania trwają czasem i tygodniami. MOK jest głównym organizatorem imprez miejskich. Dni Konstantynowa, Dożynki czy Noc Świętojańska to tylko te najbardziej spektakularne. To wtedy można posłuchać gwiazd polskiej estrady, zobaczyć efekty miesięcy pracy grup tanecznych i muzycznych. Na każde święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc przygotowywane są instalacje na głównym placu miasta. Ustawione w miejskiej przestrzeni stają się niebywałą atrakcją dla małych i dużych mieszkańców. Raz na jakiś czas zapraszamy na spektakle teatralne z udziałem aktorów znanych z telewizji i kina. Gościmy na naszej scenie również gwiazdy opery, chóry z całej Europy czy jazzmanów.
Dużą część naszych pomysłów realizujemy dzięki funduszom pozyskanym z Uni Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego, Łódzkiego Domu Kultury i od sponsorów.
„Umieszczone powyżej informacje uzyskano od w/w podmiotów”