Ustawa o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia określa wymagania dotyczące zapewnienia właściwej jakości zdrowotnej artykułów spożywczych oraz przestrzegania zasad higieny w ich produkcji i handlu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że kupowane i spożywane przez nas artykuły są bezpieczne. Jednak przy wyborze artykułów spożywczych kierujmy się pewnymi wskazówkami. Oto niektóre z nich :
- Uważajmy na promocje i obniżki, zweryfikujmy ich atrakcyjność w stosunku do towarów, których cen nie obniżono. Zwracajmy uwagę na zawartość produktu netto, skład surowcowy, okres trwałości, i markę.
- Nie kupujmy na zapas żywności nietrwałej, łatwo psującej się, wybierajmy produkty z odległym terminem przydatności do spożycia.
- Kupujmy mleko, sery, twarogi, mięso, wędliny, itp. W sklepach wyposażonych w sprzęt chłodniczy gwarantujący właściwe warunki sprzedaży, a zatem bezpieczeństwo zdrowotne.
- Nie sugerujmy się wielkością opakowania, często w dużych torbach, słojach, kartonach znajduje się mniej produktu niż oczekujemy.
- Nie dajmy się skusić obniżonej cenie produktów nie pierwszej świeżości. Są one mniej wartościowe, mogą też być szkodliwe dla naszego zdrowia.
- Kupując mrożonki (owoce, pierogi, warzywa itp.) w opakowaniach detalicznych wybierajmy niezbrylone. Zlepy i zbrylenia mogą świadczyć o uprzednim rozmrożeniu produktu.
- Wybierajmy i spożywajmy produkty o wysokich walorach odżywczych, potwierdzonych współczesna wiedzą o żywieniu – wysokobiałkowe, bogate w witaminy, składniki mineralne, błonnik, niskocukrowe, niskotłuszczowe, niskokaloryczne, o małej zawartości cholesterolu.
Po stwierdzeniu złej jakości produktu spożywczego należy niezwłocznie reklamować go u sprzedawcy. Jeżeli mamy kłopoty z uznaniem reklamacji w sklepie, możemy zwrócić się o pomoc do kilku instytucji. Są to:
- Inspekcja Handlowa
- Rzecznik konsumentów
- Organizacje konsumentów ( Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów) Za tydzień druga część artykułu, a w nim informacje przeznaczone dla osób ze szczególnymi wymaganiami dietetycznymi.