Widzew to dawna wieś „państwa pabiańskiego” ze stolicą w Pabianicach. Były to włości należące przez setki lat do kapituły krakowskiej. W roku 1897 miejscowość została zakupiona przez pabianickiego fabrykanta Rudolfa Kindlera. Zbudował on tutaj drewniany dworek z pięknym ogrodem. W 1897 roku Oskar Kindler (syn Rudolfa) wzniósł na jego miejscu istniejący do dziś okazały pałac. Rezydencja, której projektantem był J. Markiewicz wzniesiona została w stylu neorenesansu-francuskiego chateau. Była to inwestycja opiewająca na gigantyczną wówczas sumę 120 tysięcy rubli.
Pałac w Widzewie.
Po śmierci Oskara majątek przeszedł w ręce jego córek: Heleny i Zofii. Helena Herse była żoną właściciela domu mody w Warszawie. Podjęła się samodzielnego administrowania majątkiem. Natomiast Zofia Loth to matka Stanisława, reżysera filmowego mieszkającego w USA. W Widzewie zajmowała się ogrodem i szkółką drzew. Podług decyzji Heleny Herse ziemia miała zostać rozparcelowana, jednak przeszkodził temu wybuch wojny, podczas której stacjonował tutaj Lwowski Dywizjon Myśliwski wchodzący w skład Armii Łódź. Do czasu swojej śmierci w roku 1935 w pałacu mieszkała żona Oskara Kindlera, Stefania z Wernerów (właścicieli dóbr w Puczniewie).
Pałac w Widzewie.
W lutym 1945 roku majątek przejęło Wojsko Polskie, a następnie Państwowy Fundusz Ziemi. Teren został przekazany nowo powstałej w Łodzi Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego. Rok później przeniesiono również tutaj Liceum Ogrodnicze z Ostrowa koło Łasku. W pałacu mieściła się szkoła i internat. W PRL na terenie dawnego folwarku widzewskiego działało Państwowe Gospodarstwo Ogrodnicze Widzew, oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Ksawerów. Po nastaniu „nowej rzeczywistości” budynek przejął w roku 1991 Łódzki Bank Rozwoju. Po roku 2000 rezydencję zakupił Holender. Budynek został wyremontowany. Niedawno znów został wystawiony na sprzedaż.