Konstantynów Łódzki to drugie miasto w powiecie pabianickim. Osada założona została na gruncie majątku Żabice Wielkie. Wieś ta powstała przed rokiem 1364. Ziemie nigdy nie wchodziły w skład włości pabianickich. Należały do książąt mazowieckich.
Panorama Konstantynowa ze wzgórza w Bechcicach. Dalej widoczna Łódź.
W 1821 właściciel miejscowości, Mikołaj Krzywiec-Okołowicz sprowadził pierwszych osadników niemieckich i wydzielił im parcele. Osadzie nad Nerem nadana została nazwa Konstantynów na część księcia Konstantego, brata cara Aleksandra I. W 1830 roku uzyskała prawa miejskie.
Główne skrzyżowanie w Konstantynowie Łódzkim.
Niestety okres powstania miasta nie był najlepszy. Po roku 1831 nastąpił upadek przemysłu wełnianego, który zahamował rozwój Konstantynowa. Dodatkowym czynnikiem było sąsiedztwo innych konkurencyjnych miast, zwłaszcza Łodzi. Liczba mieszkańców po uzyskaniu praw miejskich nie wzrosła znacząco. W roku 1828 wynosiła 2825, a w 1860 jedynie 3238. W roku 1870 Konstantynów stracił prawa miejskie.
Pomnik Tadeusza Kościuszki na placu jego imienia.
Do początku XX wieku w Konstantynowie rozwijało się przede wszystkim tkactwo ręczne. W roku 1910 miasto uzyskało połączenie tramwajowe z Łodzią. Znaczne zniszczenia przyniosła „Bitwa o Łódź” podczas I wojny światowej. Najlepiej obrazuje to fakt, że w roku 1914 liczba mieszkańców Konstantynowa wynosiła 12,5 tys. , a w 1919 tylko 4 tysiące. W roku 1924 Konstantynów odzyskał prawa miejskie.
Plac Tadeusza Kościuszki.
Podczas okupacji hitlerowskiej, miastu nadana została nazwa Treustadt. Konstantynów włączony został do tzw. Kraju Warty. W fabryce przy ul. Łódzkiej 27 zorganizowano obóz dla Polaków. Najwięcej wysiedleńców pochodziło z Wielkopolski. Zmarło tu wiele osób, w tym dzieci. Sześćset osób pochowanych jest w wydzielonej kwaterze na konstantynowskim cmentarzu.
Budynek urzędu miasta.
Dzisiejszy Konstantynów Łódzki to dość prężne kulturalnie miasto. Wymienić tu trzeba działające od wieku zespoły muzyczne „Chopin” i „Lutnia”. Obszar 27,3 km kw zamieszkuje około 18 tys. ludzi. Teren miasta prawie dorównuje wielkością Pabianicom, lecz posiada dużo mniej mieszkańców, przez co zagęszczenie jest mniejsze. Ciekawostką Konstantynowa jest Plac Wolności. Jest to największy plac miejski w Polsce. Pierwotnie zajmował powierzchnię 12,4 ha. Miasto posiada połączenie tramwajowe z Łodzią, autobusowe z Pabianicami, oraz innymi sąsiednimi miejscowościami.
Plac Wolności.