Pierwszym pisemnym przekazem, w którym wymieniono nazwę Dobroń jest akt uposażenia pabianickiego kościoła z 1398 r. informujący o dziesięcinach wsi należących się kościołowi.
W XV w. istnienie wsi odnotował w swoich kronikach Jan Długosz, w których w latach 1511-1518 autor wspomina, że „Dobrun” jest własnością Kapituły Krakowskiej Powiatu Szadkowskiego.
W 1779 r wzniesiono kościół i utworzono parafię dobrońską. W 1797 r. dobra dobrońskie kupiła od Saint-Paterne rodzina francuskich emigrantów de Saint Paul h. Casafranca. W 1850 r. sprzedali majątek Maurycemu Mamrothowi, bankierowi z Kalisza. Dobra te nabył Zdzisław Keller, następnie Władysław Kucharski. W 1864 r. utworzono tutaj gminę, której siedzibą była wieś Wymysłów.
W okresie międzywojennym znajdował się tutaj urząd gminy, wybudowano stację kolejową, Dom Ludowy, szkołę powszechną, przeprowadzono elektryfikację, założono sklep spółdzielczy. W 1929 r. zmieniono nazwę gminy na Dobroń.
Najcenniejszymi zabytkami gminy jest znajdujący się w Dobroniu kościół modrzewiowy Św. Wojciecha z 1779 r. oraz drewniana kapliczka z figurką Św. Floriana z XVIII w. Warty jest zobaczenia zabytkowy drewniany młyn na talarze (Ldzaniu).
Modrzewiowy Kościół Św. Wojciecha w Dobroniu
Zabytkowy drewniany młyn na talarze (Ldzaniu)