Informacja dla właścicieli pojazdów usuniętych z dróg na terenie Powiatu Pabianickiego.
USUWANIE POJAZDU
Starostwo Powiatowe w Pabianicach realizuje zadania dotyczące usuwania pojazdów z dróg Powiatu Pabianickiego na koszt właściciela, w przypadkach określonych art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U.2024, poz. 1251.).
- 1. pojazd usuwany jest z drogi na koszt właściciela w przypadku:
- 1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu,
- 2) nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c ustawy prawo o ruchu drogowym,
- 3) przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu,
- 4) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby wymienione w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy prawo o ruchu drogowym,5) pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela,
- 6) kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu przez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem; przepisu nie stosuje się, jeżeli kierujący posiada pokwitowanie, o którym mowa w art. 135 ust. 4 lub 5 albo w art. 135a ust. 5 lub 6, upoważniające do kierowania pojazdem.
- 1a. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt wykonującego przejazd drogowy w przypadku, o którym mowa w art. 140ad ust. 7.
- 2. Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy:
- 1) kierowała nim osoba:
- a) znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- b) nieposiadająca przy sobie wymaganych dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu;
- 2) jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.
Zgodnie z zapisami art. 130a ust . 10 ustawy prawo o ruchu drogowym nieodebranie pojazdu z parkingu strzeżonego w terminie 3 miesięcy od dnia jego usunięcia z drogi spowoduje, wystąpienie do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz powiatu.
Koszty związane z usunięciem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu powstałe od momentu wydania dyspozycji usunięcia pojazdu do zakończenia postępowania poniesie osoba będąca właścicielem tego pojazdu w dniu wydania dyspozycji usunięcia pojazdu.
W przypadku podejrzenia, iż usunięto Państwu pojazd w pierwszej kolejności należy skontaktować się ze Strażą Miejską lub jednostką Policji w Pabianicach w celu ustalenia, czy rzeczywiście usunięcie miało miejsce i na jakiej podstawie usunięto Państwa pojazd.
Telefony:
– Komenda Powiatowa Policji w Pabianicach – 42 22 53 300;
– Straż Miejska w Pabianicach – 42 225 46 00.
Odwołania/zastrzeżenia itp. co do okoliczności będących podstawą wydania dyspozycji usunięcia pojazdu winny być kierowane do podmiotów, które taką dyspozycję wydały, to jest odpowiednio do Straży Miejskiej w Pabianicach lub do Policji.
Na terenie Powiatu Pabianickiego odholowania pojazdu na podstawie dyspozycji usunięcia pojazdu dokonuje firma:
Pomoc Drogowa i Parking Strzeżony Przemysław Boczkiewicz, 95-054 Ksawerów,
ul. Łódzka 28, telefon: 422158280, 42 213 84 99.
Pojazdy usunięte z drogi w trybie art.130a ustawy prawo o ruchu drogowym umieszczane są na parkingu strzeżonym zlokalizowanym w Konstantynowie Łódzkim ul. Lutomierska/Bechcice na działce należącej do Powiatu Pabianickiego (oznaczonego w ewidencji gruntów w obrębie K-3 jako działka 42/29)
Odbiór pojazdu z parkingu.
1. W przypadku pojazdu usuniętego z drogi w trybie art. 130a wyżej cyt. ustawy w pierwszej kolejności należy skontaktować się z podmiotem, który wydał dyspozycję jego usunięcia (np. policja).
Podstawę do odbioru pojazdu usuniętego w trybie art. 130a ust. 1 wyżej cyt. ustawy stanowi Zezwolenie wystawione przez podmiot, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu - § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 czerwca 2011 r. w sprawie usuwania pojazdów, których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego albo utrudniających prowadzenie akcji ratowniczej (t.j. Dz. U. 2018 poz. 2285 z późn. zm.).
Zezwolenie wydaje się osobie, po okazaniu przez nią dokumentu tożsamości i dokumentu upoważniającego do używania pojazdu, a w przypadku:
- 1) pojazdu usuniętego na podstawie art. 130a ust. 1 pkt 2 ustawy prawo o ruchu drogowym - po spełnieniu warunków wymaganych do zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego, o których mowa w art. 133 ustawy prawo o ruchu drogowym;
- 2) pojazdu usuniętego na podstawie art. 130a ust. 1 pkt 3 ustawy prawo o ruchu drogowym - także zezwolenia, o którym mowa w art.64 ust.1 ustawy prawo o ruchu drogowym. Pojazd z parkingu odbiera osoba wskazana w upoważnieniu lub właściciel (posiadacz) wskazany w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) pojazdu lub w pokwitowaniu za zatrzymany dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe.
Pojazd z parkingu może odebrać osoba uprawniona okazując:
• zezwolenie wystawione przez podmiot, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu,
• dokument tożsamości,
• dokument upoważniający do używania pojazdu (np. dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, pokwitowanie wydane w zamian za zatrzymany dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe,
2. Stawki opłat za usuwanie pojazdów z dróg oraz ich przechowywanie na parkingu strzeżonym podane są w Uchwale Nr XI/50/24 Rady Powiatu Pabianickiego z dnia 19 grudnia 2024 r. – https://powiat-pabianice.bip.info.pl/dokument,iddok,24281,idmp,1593,r,r
3. Opłata za przechowywanie naliczana jest za każdą rozpoczętą dobę przechowywania pojazdu na parkingu strzeżonym, natomiast opłata za usunięcie pojazdu (holowanie) ma charakter jednorazowy.
4. Opłaty należy dokonać:
a) na konto bankowe Powiatu Pabianickiego - 83102034370000130200180869
Tytułem: opłata za usuniecie i przechowywanie pojazdu o nr rej. ……………
b) w kasie Starostwa Powiatowego w Pabianicach – Wydział Komunikacji i Transportu.
Uwaga:
Pojazdy są wydawane w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 po uprzednim zgłoszeniu chęci odbioru w Wydziale Komunikacji i Transportu – tel. 42 225 40 23, 42 225 40 20, 42 225 40 21.