Najcenniejszymi zabytkami Pabianic są:
Dwór Kapituły Krakowskiej - dwór attykowy o cechach obronnych z drugiej połowy XVI w. Zbudowany został w latach 1566-1571 na polecenia Kapituły Krakowskiej przez muratora Wawrzyńca Lorka. Dwór należy do unikalnych i cennych zabytków polskiej architektury renesansowej posiadających jedną z najpiękniejszych attyk na elewacji zewnętrznej jakie są w naszym kraju.
Dwór Kapituły Krakowskiej w Pabianicach
Kościół pw. Św. Mateusza i Św. Wawrzyńca - kościół parafialny, zbudowany w latach 1583-1588 wg projektu Ambrożego Włocha z Płocka, murowany, późnorenesansowy, wystrój wnętrza barokowy z przełomu XVII i XVIII w.
Pomnik Niepodległości przy Kościele Św. Mateusza i Św. Wawrzyńca w Pabianicach
Kościół ewangelicko - augsburski pw. Św. Piotra i Pawła - murowany, wzniesiony w latach 1827-1831 wg projektu Franciszka Reinsteina , budowniczego woj. Kaliskiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz znanego malarza polskiego Wojciecha Gersona.
Kościół ewangelicko-augsburski św. Piotra i Pawła w Pabianicach
Pałac Ednerów - wzniesiony w 1883 r. - wg projektu architekta Ignacego Markiewicza.
W 1911 pałac rozbudowano dodając dwa skrzydła od wschodu i zachodu. Pałac zachował bogate, wielostylowe wyposażenie wnętrz: sztukaterie, malowidła sufitów, piece, boazerię. Stanowi on przykład miejskiej rezydencji fabrykantów. Obecnie jest siedzibą Starostwa Powiatowego w Pabianicach.
Pałac Endera – obecnie siedziba Starostwa Powiatowego w Pabianicach
Cmentarz Żydowski - założony został w połowie XIX w.
Zachowało się tutaj ok. 650 nagrobków stanowiących najbardziej tradycyjne formy żydowskich pomników nagrobnych. Najstarszy z nich pochodzi z 1871 r.
Cmentarz Ewangelicki - powstał w połowie XIX w. Znajdują się na nim grobowce i nagrobki rodzin fabrykanckich m.in. Rodziny Krusche i Enderów.