Gminny Ośrodek Kultury w Dobroniu
ul. W. Witosa 1 a
95-082 Dobroń,
tel. 43 677 20 34
e- mail: info@gok-dobron.pl
www.gok-dobron.pl
Gminny Ośrodek Kultury w Dobroniu został powołany w dniu 1 stycznia 1990 r. Strukturalnie jest jednostką organizacyjną Samorządu Gminnego. Jest koordynatorem działalności kulturalnej na terenie gminy. Organizuje imprezy okolicznościowe, koncerty, spotkania , cykliczne to „Opłatek”, „Cecylia”, „Koncerty Noworoczne”, współorganizujemy imprezy gminne „ Dni Dobronia oraz imprezy towarzyszące Wędrownemu Festiwalowi Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, który gościmy w Dobroniu od 2009 r. W 2011 r. wspólnie z Agencja „Art-Mix” z Łodzi realizowaliśmy projekt „ Z muzyką przez epoki- edukacja muzyczna dla dzieci i młodzieży”- cykl koncertów muzyki poważnej organizowany dla dzieci szkoły podstawowej, młodzieży gimnazjalnej i licealnej i ich rodziców. Cyklicznie organizujemy konkursy gminne dla dzieci i młodzieży o tematyce profilaktycznej. W roku bieżącym organizowaliśmy konkurs plastyczny „Tęczą malowane krajobrazy mojej miejscowości „ dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej o zasięgu ogólnopolskim.
W okresie ferii i wakacji organizujemy dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dla członków naszych zespołów, kół wyjazdy plenerowe, wycieczki ,pikniki.
W GOK działa koło plastyczne skupiające dzieci z terenu gminy. Poza stałymi zajęciami każdego roku uczestnicy koła biorą udział w zajęciach prowadzonych w Łódzkim Domu Kultury.
W Galerii Fotografii i Malarstwa organizujemy wystawy prac artystów z naszego terenu, ale również gościliśmy wielu ciekawych artystów spoza terenu naszej gminy. Wernisaże często łączymy z wieczorami poetyckimi, podczas, których nasi goście prezentują również swoją twórczość literacką.
GOK jest siedzibą Grupy Artystycznej Łdzań-Grabia. Jest to nieformalna grupa o charakterze otwartym dla nowych członków, składająca się z osób o różnej profesji, mieszkańców różnych miejscowości, którzy nawiązali przyjaźń w Ldzaniu nad Grabią. Grupa miłośników i entuzjastów fotografii, malarstwa, plastyki, poezji, rzeźby GOK jest również siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dobrońskiej oraz Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i BW.
Działalność w Gminnym Ośrodku Kultury prowadzą zespoły artystyczne :
Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”
Założone w 1886 r. Pierwsza organizacja kulturalna działająca na terenie Dobronia o bogatej historii i tradycjach. Chór „Lutnia” działa obecnie głównie na terenie parafii uczestnicząc we wszystkich ważniejszych uroczystościach organizowanych w naszym kościele m.in. Uczestniczył 17 marca 2002 r. w Jubileuszowej Mszy św. 40 -lecia kapłaństwa ks .bp. Adama Lepy transmitowanej z naszego kościoła dla TV POLONIA oraz w Mszy Św. transmitowanej dla TV POLONIA w dniu 8 lutego 2009 r. Uczestniczył również w Jubileuszu 50 – lecia kapłaństwa ks.bp. Adama Lepy. Msza Św. transmitowana dla TV TRWAM w dniu 6 maja 2012 r.
Poza pieśniami religijnymi w repertuarze chóru znajdują się kolędy, pastorałki, pieśni patriotyczne i ludowe, prezentowane podczas okolicznościowych koncertów.
Orkiestra Dęta
Powstała w 1902 r. Posiada bogata historie i ogromne tradycje. W skład Gminnego Ośrodka Kultury wchodzi od 1990 r. Działa również w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobroniu.
Uczestniczy w licznych uroczystościach kościelnych i państwowych na terenie gminy,powiatu i województwa. Od 1946 roku uczestniczy regularnie w obchodach Święta Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Szczególnym wyróżnieniem dla członków orkiestry, był fakt zaproszenia jej do uczestnictwa w powitaniu na Jasnej Górze Ojca Świętego podczas jego pierwszej pielgrzymki do kraju w 1979 roku, oraz zasilenie składu 320 osobowej orkiestry, która uczestniczyła w uroczystościach na Lublinku, podczas wizyty Ojca Świętego w dniu 13 czerwca 1987 r. Miała zaszczyt uczestniczyć w 2002 r. w Jubileuszowej Mszy Św. 40 – lecia kapłaństwa Ks.Biskupa Adama Lepy transmitowanej z dobrońskiego kościoła dla TV POLONIA, brała również udział w Mszy Św. transmitowanej dla TV POLONIA w 2009 r. Brała udział w 2010 r. w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasna Górę. Wspólny koncert podczas uroczystości wykonało jednocześnie 150 zgromadzonych orkiestr dętych. Uczestniczyła również w Jubileuszowej mszy św. 50 – lecia kapłaństwa ks. bp. Adama Lepy transmitowanej z kościoła św. Wojciecha w Dobroniu dla TV TRWAM w dniu 6 maja 2012 r.
W repertuarze orkiestry znajdują się utwory religijne, kolędy, marsze, utwory muzyki poważnej, rozrywkowej i filmowej.
Orkiestra jest laureatem wielu przeglądów i konkursów.
Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”
Powstał w 1958 r. Znany i ceniony również poza granicami. Obecnie działa Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń” skupiający dzieci od 6 roku życia. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i tańce regionu sieradzkiego a także innych regionów Polski, kolędy i pastorałki. W występach zespołowi towarzyszy pracująca w GOK młodzieżowa kapela ludowa.
Zespół uczestniczy w licznych imprezach i koncertach okolicznościowych na terenie gminy, powiatu i województwa.
Zespół Wokalny „Volare”
Działa od 2006 r. W repertuarze zespołu znajdują się złote przeboje muzyki rozrywkowej, piosenki biesiadne, patriotyczne, religijne, kolędy i pastorałki. Zespół uświetnia swoimi występami uroczystości nie tylko lokalne, ale również o zasięgu wojewódzkim. Bierze udział w ważniejszych uroczystościach organizowanych przez dobrońską parafię m.in. miał zaszczyt uczestniczyć w Jubileuszowej Mszy Św. 50 – lecia kapłaństwa ks .bp Adama Lepy transmitowanej z kościoła w Dobroniu w dniu 6 maja 2012 r.
Zespól uczestniczy również w konkursach i przeglądach zdobywając wyróżnienia.
„Umieszczone powyżej informacje uzyskano od w/w podmiotów”
Gmina Dobroń
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt