OS 014 1
ze szczegółowym opisem podusługi świadczonej
w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Starostwa Powiatowego w Pabianicach
Wydawanie koncesji na eksploatację złóż kopalin objętych prawem własności gruntowej
objętych prawem własności gruntowej należy uzyskać zatwierdzenie zasobów złoża. Zasoby złoża określa się na podstawie prac wykonanych zgodnie z decyzją zatwierdzającą projekt robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin.
Wydanie koncesji na eksploatację złoża kopaliny starosta uzgadnia z wójtem, burmistrzem lub prezydentem właściwym ze względu na miejsce wykonywania zamierzonej działalności. Kryterium uzgodnienia jest zgodność zamierzonej działalności z przeznaczeniem lub sposobem korzystania z nieruchomości określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Podstawy prawne
- art. 22 ust. 2 i 3, art. 24 ust. 1, 2 i 3, art. 26 ust. 1, 2 i 4, art. 32 ust. 1, 2, 3, 4.1 i 5 oraz art. 35 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2017 r., poz. 2126)
- art. 2, art. 18, art. 46 ust. 1 pkt. 1 oraz art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2168)
Wymagane dokumenty
Wniosek o udzielenie koncesji powinien zawierać:
- oznaczenie wnioskodawcy, jego siedziby i adresu,
- określenie rodzaju i zakresu wykonywania działalności gospodarczej, na którą ma być udzielona koncesja,
- stan prawny nieruchomości, w granicach których ma być wykonywana zamierzona działalność,
- określenie prawa wnioskodawcy do terenu (przestrzeni), w ramach którego projektowana działalność ma być wykonywana, lub prawa, o ustanowienie którego ubiega się wnioskodawca,
- określenie czasu, na jaki koncesja ma być udzielona, wraz ze wskazaniem daty rozpoczęcia działalności,
- określenie środków, jakimi dysponuje podmiot ubiegający się o koncesję w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem.
- obszary objęte szczególnymi formami ochrony, w tym ochrony przyrody oraz ochrony nad zabytkami,
- sposób przeciwdziałania ujemnym wpływom zamierzonej działalności na środowisko,
- sposób prowadzenia ruchu zakładu górniczego, uwzględniający wymagania bezpieczeństwa pracy oraz prognozowany sposób likwidacji zakładu górniczego, uwzględniający obowiązki określone w celu ochrony środowiska, złoża i rekultywacji gruntów po działalności górniczej.
Wniosek o udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin, poza wymaganiami przewidzianymi powyżej powinien określać:
- złoże kopaliny lub jego część, która ma być przedmiotem wydobycia,
- wielkość i sposób zamierzonego wydobycia kopaliny,
- stopień zamierzonego wykorzystania zasobów złoża, w tym kopalin towarzyszących i współwystępujących użytecznych pierwiastków śladowych, jak również środki umożliwiające osiągnięcie tego celu,
- projektowane położenie obszaru górniczego i terenu górniczego oraz ich granic.
- geologiczne i hydrogeologiczne warunki wydobycia.
Dane objęte wnioskiem należy uzupełnić dowodami ich istnienia, w szczególności przez dołączenie załączników graficznych sporządzonych zgodnie z wymaganiami dotyczącymi map górniczych.
Organ koncesyjny może zobowiązać wnioskodawcę do przedstawienia danych określających stan prawny nieruchomości objętych wpływami zamierzonej działalności, a w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym — danych z ewidencji gruntów i budynków. Organ koncesyjny może również żądać złożenia kopii wniosku koncesyjnego wraz z załącznikami.
Do wniosku należy dołączyć:
- dowód istnienia prawa przysługującego wnioskodawcy do wykorzystania dokumentacji geologicznej w celu ubiegania się o koncesję,
- dowód istnienia prawa przysługującego wnioskodawcy do nieruchomości gruntowej, w granicach której ma być wykonywana zamierzona działalność w zakresie wydobywania kopaliny metodą odkrywkową, lub dowód przyrzeczenia jego ustanowienia (np. akt notarialny, wypis z ewidencji gruntów, umowa dzierżawy).
- wyciągi z odpowiednich rejestrów (NIP, REGON, numer ewidencyjny działalności),
- wpis o prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie wydobycia kruszywa,
- informacje o przeznaczeniu nieruchomości w granicach, w których ma być wykonywana zamierzona działalność, w szczególności określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i przepisach odrębnych,
- decyzję zatwierdzającą zasoby złoża,
- w określonych przypadkach (§ 3 pkt 40 a rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
Tryb odwoławczy
Od decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Starosty Pabianickiego w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Opłaty
Opłatę w wysokości 616 zł należy wnieść na konto depozytowe Starostwa Powiatowego w Pabianicach - Bank PKO BP 55 10203437 0000 1102 0078 8109 lub uiścić w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pabianicach
Termin załatwienia
2 miesiące lub dłużej
Informacje dodatkowe:
Sprawa załatwiana jest w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, ul. Partyzancka 56 w Pabianicach. Wnioski należy składać w sekretariacie Wydziału, pokój nr 6.
Procedura OŚ 014 1