IS - 061
z wykazem usług świadczonych
w Wydziale Infrastruktury Społecznej
i Spraw Obywatelskich
Starostwa Powiatowego w Pabianicach.
Wydawanie orzeczeń Powiatowej Komisji Lekarskiej o stanie zdrowia poborowego
Problematykę dotyczącą poboru normują przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241 poz. 2416 z późn. zm.) oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie. Na mocy art. 24 ust. 1 przywołanej ustawy, pobór w okresie pokoju należy do właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, natomiast jego przeprowadzenie na terenie kraju zarządzają na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej, wydając każdorazowo stosowne rozporządzenie.
Wezwanie do poboru realizowane jest za pomocą wezwań imiennych, które organ gminy doręcza poborowemu co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.
Wojewodowie ogłaszają pobór poprzez obwieszczenia, które nie później niż na 14 dni przed jego rozpoczęciem rozplakatowywane zostają w miejscach najbardziej widocznych i uczęszczanych.
Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia poborowego od obowiązku stawienia się do poboru, gdyż termin i miejsce stawiennictwa wynika również z obwieszczenia.
Poborowy zgłaszający się do poboru po raz pierwszy, przedstawia powiatowej komisji lekarskiej dowód osobisty, a w uzasadnionych przypadkach – inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień stawienia się do poboru, a w przypadku małoletniego ochotnika – oświadczenie rodziców (opiekunów) o nie zgłaszaniu sprzeciwu co do odbycia przez niego służby wojskowej.
Dla potrzeb ewidencji wojskowej poborowy przedstawia aktualna fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty stwierdzające wykształcenie lub pobieranie nauki (zaświadczenie ze szkoły) oraz potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.
Poborowy zgłaszający się do poboru kolejny raz, przedstawia komisji lekarskiej dowód osobisty i książeczkę wojskową oraz dokumenty lekarskie dotyczące zmian w stanie zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie od poprzedniego poboru.
Badania lekarskie poborowych i ocena ich stopnia zdolności do służby wojskowej należą do powiatowych komisji lekarskich. W przypadku braku możliwości ustalenia stopnia zdolności do czynnej służby wojskowej – poborowego kieruje się na badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną do wyznaczonych przez wojewodę, dla każdej z tych komisji, zakładów opieki zdrowotnej.