1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest hołdem wyrażonym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Został ustanowiony 9 lutego 2010 r.
Dzień ten podkreśla zasługi organizacji i oddziałów niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie walki o suwerenność i niepodległość Polski. Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, za okazane męstwo, niezłomną postawę i przywiązanie do polskich tradycji patriotycznych.
W czasach komunistycznego terroru, Żołnierze Wyklęci organizując opór przeciwko ludowej władzy, przypominali, że wolność Ojczyzny jest wartością bezcenną.
Dziś, w samo południe na cmentarzu komunalnym w Pabianicach samorządowcy ze Starostwa Powiatowego w Pabianicach; Florian Wlaźlak – Przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego wraz z Ireną Grendą - Członek Zarządu Powiatu Pabianickiego, jak również delegacje władz miasta Pabianic na czele z Grzegorzem Mackiewiczem – Prezydentem Pabianic, Pawłem Rózgą – Sekretarzem Miasta Pabianic, radnych miejskich, kombatantów, uczniów i mieszkańców Pabianic uczciła pamięć poległych, składając kwiaty i zapalając znicze przed pomnikiem Żołnierzy AK i Szarych Szeregów.
Przemówienie okolicznościowe wygłosili: Grzegorz Mackiewicz i prof. mjr Jan Berner prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Pabianicach.