17 września obchodziliśmy 80. rocznicę ataku Związku Radzieckiego na Polskę, jak również Światowy Dzień Sybiraka – upamiętniający Polaków zesłanych na Syberię, Ural czy do Kazachstanu. Wielu z nich zostało na „nieludzkiej ziemi” na zawsze. W Pabianicach, podobnie jak w całej Polsce wspominane były losy zesłanych na Syberię.
Światowy Dzień Sybiraka przypada w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku. Ta szczególna data dla Sybiraków jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.
W Pabianicach, podobnie jak w całej Polsce wspominane były losy zesłanych na Syberię. Na uroczystości mającej miejsce przed budynkiem Szkoły Podstawowej Nr 16 obecni byli przedstawiciele Łódzkiego Oddziału Związku Sybiraków i koła terenowego Związku Sybiraków w Pabianicach, przedstawiciele władz miasta, powiatu, młodzież, nauczyciele, a także zastępca komendanta powiatowego policji mł. insp. Tomasz Jarmakowski.
Uroczystość tradycyjnie rozpoczęto Hymnem Sybiraków. Po nim nastąpiła żywa lekcja historii. Uczniowie szkoły zaprezentowali wzruszający program artystyczny, przybliżający historię tamtych tragicznych czasów, czasów zesłania naszych rodaków na Syberię, na ,,nieludzką ziemię”.
Wygłoszono okolicznościowe przemówienia przekazując młodemu pokoleniu wiedzę o dramatycznych losach milionów Polaków zesłanych na Syberię, z których niewielu powróciło do ojczyzny. Pod pamiątkową tablicą złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze, oddając hołd ofiarom Syberii w latach 1939-1956.