Kampania Dzieciństwo bez Przemocy jest coroczną inicjatywą mobilizującą całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci oraz podejmowania działań na rzecz budowania bezpiecznego, wspierającego dzieciństwa, które daje dziecku siłę i moc do rozwoju.
Ubiegłoroczna, a zarazem pierwsza edycja kampanii Dzieciństwo bez Przemocy odbiła się szerokim echem i przyniosła wymierne efekty.
W całej Polsce przeprowadzono tysiące inicjatyw edukacyjnych uwrażliwiających na problem przemocy wobec dzieci, podnoszących umiejętności reagowania, unikania zagrożeń i szukania pomocy. Przekazy kampanii, dotyczące znaczenia dobrego dzieciństwa i konsekwencji przemocy dotarły do milionów osób w naszym kraju. Z kampanią zetknęło się 24% dorosłych Polaków (IPSOS 2024).
Obecnie trwają przygotowania do kampanii Dzieciństwo bez Przemocy 2025, która rozpocznie się już 6 października inauguracyjną konferencją w Warszawie. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono. W ramach kampanii prowadzone będą ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne adresowane do rodziców, opiekunów, dzieci i młodzież oraz całego społeczeństwa.
1 września ruszy strona internetowa tegorocznej edycji kampanii. Instytucje, organizacje, placówki i firmy będą mogły zgłaszać na niej swój udział w kampanii. Znajdą tam również rekomendowane scenariusze inicjatyw edukacyjnych i materiały pomocnicze.
Od 6 października, po inauguracji kampanii, na stronie będzie można znaleźć pełny zestaw materiałów promujących kampanię.
Zapraszamy do włączenia się do kampanii Dzieciństwo bez Przemocy 2025!
Razem możemy zatrzymać przemoc wobec dzieci!
Razem możemy działać na rzecz dzieciństwa mocy!
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne.
Cele kampanii
- Społeczna wrażliwość
Chcemy, by jak najwięcej osób w Polsce rozumiało, czym jest przemoc wobec dzieci i jakie są jej konsekwencje. - Reagowanie
Zależy nam, by każdy wiedział, jak reagować na przemoc – i miał odwagę oraz wiedzę, by to robić. - Uważne rodzicielstwo
Chcemy wspierać rodziców i opiekunów w wychowywaniu dzieci bez przemocy – w sposób bezpieczny i wspierający. - Kompetentne dzieci
Dzieci mają prawo do wiedzy o zagrożeniach, uczymy je, jak ich unikać i gdzie szukać pomocy. - Systemowe rozwiązania
Kampania wspiera zmiany prawne i instytucjonalne – dążymy do zapewnienia wszystkim dzieciom skutecznej ochrony i pomocy opartej na wspólnych standardach.
Główne działania w ramach kampanii
- Inauguracja kampanii – 6 października
Ogólnopolska konferencja Dzieciństwo bez Przemocy – Warszawa, 6 października. - Finał kampanii – 19 listopada
Symboliczne podświetlanie budynków w całej Polsce jako wyraz sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w okresie 6 października-19 listopada - Kampania medialna i outdoorowa
Produkcja i emisja spotów i grafik z przekazami kampanii - Komunikacja i promocja
Obecność kampanii w mediach społecznościowych, internecie, mediach tradycyjnych. - Mobilizacja społeczna
Tworzenie sieci zaangażowania instytucji, organizacji i osób w całym kraju. - Inicjatywy edukacyjne i wydarzenia lokalne
Konferencje, szkolenia, webinary, lekcje tematyczne, happeningi, marsze, itp.
Więcej informacji na https://dziecinstwobezprzemocy.pl/