19 kwietnia 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach odbyło się III Forum Liderów Edukacji Powiatu Pabianickiego „Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”. Jego gospodarzami byli: Małgorzata Biegajło Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego oraz insp. Cezary Petrus Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach.
III Forum Liderów Edukacji Powiatu Pabianickiego otworzyła etiuda teatralna „(Nie) Bezpieczny Internet” w wykonaniu teatru „Siła twórczości” działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach. Był to spektakl o samotności, lęku, wykluczeniu oraz o destrukcyjnej sile cyberprzemocy.
Spektakl wykorzystujący minimum rekwizytów i dekoracji zrobił wrażenie na widzach. Jego dopełnieniem były przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Pabianicach plakaty z równie wymownymi hasłami: Hejt zabija! Uważaj, aby nie wpaść w sidła sieci, to się trudno leczy! Przemoc w sieci zobojętnia na życie!
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni również przedstawiciele władz samorządowych oraz wielu instytucji podejmujących działania w zakresie przeciwdziałania cyberzagrożeniom i ich nowym obliczom. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Florian Wlaźlak Przewodniczący Rady Powiatu, Krzysztof Habura Starosta Pabianicki, Andrzej Żeligowski Przewodniczący Rady Miejskiej, Grzegorz Mackiewicz Prezydent Miasta Pabianic.
III Forum Liderów Edukacji Powiatu Pabianickiego odbyło się pod patronatem Krzysztofa Habury Starosty Pabianickiego i Grzegorza Mackiewicza Prezydenta Miasta Pabianic. Celem tegorocznego Forum jest realizacja jednego z priorytetów polityki oświatowej państwa na ten rok szkolny; bezpieczeństwo w Internecie, jak i bezpieczeństwo w mediach społecznościowych. Dlatego też mottem przewodnim jest ,,Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”.
Głównym prelegentem w tej tematyce był prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od wielu lat zajmujący się pracami badawczymi związanymi z zagadnieniami między innymi agresji elektronicznej, cyberprzemocy wśród młodzieży. Jest autorem pierwszej monografii na rynku polskim dotyczącej agresji elektronicznej „Agresja elektroniczna wśród dzieci i młodzieży”.
Mł. asp. Aleksandra Białkowska, profilaktyk społeczny oraz st. insp. Paweł Zysk ze Straży Miejskiej przedstawili procedury reagowania wobec zjawiska cyberprzemocy. Podkreślali, że niezależnie od tego, kto zgłasza przypadek procedura interwencyjna powinna obejmować udzielenie wsparcia ofierze przemocy, zabezpieczenie dowodów i ustalenia okoliczności zdarzenia, wyciągnięcie konsekwencji wobec sprawcy przemocy oraz pracę nad zmianą postawy ucznia.
Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus w swoim wystąpieniu podsumowującym III Forum Liderów Edukacji Powiatu Pabianickiego podziękował Małgorzacie Biegajło, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach za pełni profesjonalne przygotowanie konferencji.
Zwrócił się z prośbą do grona pedagogicznego o zgłaszanie wszelkiego typu problemów wychowawczych, celem wspólnego ich rozwiązywania. Podkreślił, że Zespół ds. Nieletnich i Patologii pabianickiej komendy oraz terenowi dzielnicowi są i pozostaną partnerami szkół w zapewnieniu bezpieczeństwa.
W Forum uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy szkół oraz placówek oświatowych z terenu powiatu pabianickiego, policjanci, pabianiccy strażnicy miejscy na czele z komendantem Tomaszem Makrockim, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, bibliotek, szerokie grono osób, które na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą.
Konferencji towarzyszyła wystawa fachowej literatury, przygotowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi – Filię w Pabianicach.