Zgodnie z harmonogramem Ministerstwo Sprawiedliwości, w poniedziałek 16 kwietnia 2018 r. ogłosiło nabór wniosków ze środków Funduszu Sprawiedliwości dedykowany dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa łódzkiego.
Maksymalna pula środków do wykorzystania dla woj. łódzkiego wynosi 7 500 000,00 zł (siedem milionów pięćset tysięcy złotych).
Zgodnie z realizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości programem, o wsparcie mogą się ubiegać gminy i miasta na prawach powiatu z całego województwa. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafi do poszczególnych jednostek OSP z terenu woj. łódzkiego, które potrzebują specjalistycznego wyposażenia do ratowania życia i zdrowia ludzi.
Szczegóły naboru oraz instrukcja ich składania są dostępne do pobrania na stronie:
Jak złożyć wniosek – krok po kroku:
Gmina lub miasto na prawach powiatu, po zebraniu zapotrzebowania od Ochotniczych Straży Pożarnych ze swojego terenu, składa wniosek do Ministra Sprawiedliwości o udzielenie dotacji na zakup wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu zdarzenia, tj. defibrylatorów, toreb ratowniczych lub innego sprzętu, z wyłączeniem pojazdów.
Jak to zrobić?
- Należy założyć konto na stronie www.witkac.pl
- Następnie na stronie należy wybrać z listy nabór ogłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakładce https://witkac.pl/#/contest/view?id=6347
- Należy wypełnić wniosek, wybierając z listy sprzęt i wyposażenie, jakie jest potrzebne jednostkom OSP z terenu danej gminy zgodnie z zamkniętym katalogiem sprzętów wskazanym w ogłoszeniu o naborze wniosków.
- W ramach wniosku, należy dokładnie wypełnić kosztorys, zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem przez poszczególne ochotnicze straże pożarne z terenu realizacji zadania.
- Należy zwrócić uwagę na właściwe wypełnienie wszystkich pól we wniosku w systemie elektronicznym i dodanie załączników.
- Należy wydrukować wniosek wypełniony w systemie elektronicznym.
- Wydrukowany wniosek podpisują osoby upoważnione do zaciągania zobowiązań w imieniu wnioskodawcy.
- Odnośnie załączników wymagane jest:
- potwierdzenie założenia odrębnego rachunku bankowego,
- opinia Powiatowego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w zakresie zasadności zakupów wskazywanych w kosztorysie dla poszczególnych ochotniczych straży pożarnych
- oraz poświadczone za zgodność z oryginałem:
- dokumenty potwierdzające status prawny podmiotu składającego wniosek np. statut gminy,
- umocowanie osób reprezentujących wnioskodawcę (np. zaświadczenie o wyborze wójta / burmistrza / prezydenta, akt powołania sekretarza, pełnomocnictwo),
- 9. Termin składania wniosków:
- w systemie www.witkac.pl od 16 kwietnia 2018 r., od godziny 12:00 do dnia 27 kwietnia 2018 r. do godziny 18:00;
- wygenerowany i wydrukowany z systemu www.witkac.pl, podpisany (jeszcze raz przypominamy – wymagane jest złożenie podpisów przez osoby uprawnione do zaciągania zobowiązań ze strony wnioskodawcy) wraz z załącznikami, należy niezwłocznie, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 7 maja 2018 roku, przekazać do Ministerstwa Sprawiedliwości (decyduje data wpływu do Kancelarii Głównej / Biura Podawczego Ministerstwa Sprawiedliwości. Biuro podawcze Ministerstwa Sprawiedliwości czynne jest do godziny 15:30).
- Wnioskodawca (gmina lub miasto na prawach powiatu) jest zobligowany do złożenia jednego wniosku obejmującego potrzeby wszystkich OSP z terenu realizacji zadania.
- Wniosek złożony w systemie www.witkac.pl oraz w wersji papierowej musi posiadać taką samą sumę kontrolną wygenerowaną z systemu. Wnioski o różnych sumach kontrolnych zostaną odrzucone.
- Wydrukowany i podpisany wniosek w wersji papierowej wraz z załącznikami, należy niezwłocznie przesłać na adres: Departament Spraw Rodzinnych i Nieletnich, Aleje Ujazdowskie 11, 00-567 Warszawa lub doręczyć osobiście do kancelarii głównej Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest to bardzo ważne, ponieważ wersja papierowa musi dotrzeć do Ministerstwa Sprawiedliwości najpóźniej do dnia 7 maja 2018 r.
- Konieczny jest dopisek na kopercie:
"Wniosek do VIII naboru wniosków w Programie I Priorytecie IIIB z Funduszu Sprawiedliwości na rok 2018 – nabycie wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa DSRiN-I-7211-621/18, województwo łódzkie, NIE OTWIERAĆ".
Najważniejsze uwagi dotyczące naboru:
- Wnioski składają wyłącznie gminy oraz miasta na prawach powiatu z obszaru województwa łódzkiego, które zbierają zapotrzebowanie od OSP na swoim terenie.
W skrócie – gmina kupuje w imieniu własnym z przeznaczeniem dla Ochotniczych Straży Pożarnych ze swojego terenu. We wniosku musi być wskazane, jaki sprzęt będzie przeznaczony dla konkretnej ochotniczej straży pożarnej z terenu realizacji zadania.
- W ramach ogłoszonego naboru można kupić tylko wyposażenie i urządzenia ratownictwa, niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu zdarzenia, tj. defibrylatory, torby ratownicze lub inny sprzęt, z wyłączeniem pojazdów.
Podmiot zobligowany jest do opisania w treści wniosku, jaki sprzęt planuje nabyć, przy czym możliwy do zakupu sprzęt został wskazany poniżej:
a) Zadanie 1 – Zestaw ratownictwa medycznego R1
I. Zakup torby ratowniczej – sprzęt ten jest już wpisany w kosztorysie;
II. Nosze typu deska;
III. Szyny typu Kramera.
b) Zadanie 2 – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED):
I. Zakup defibrylatora – sprzęt ten jest już wpisany w kosztorysie.
c) Zadanie 3 – Zestaw ratownictwa technicznego, z wyłączeniem pojazdów:
I. Rozpieracz ramieniowy z akcesoriami;
II. Hydrauliczne nożyce do cięcia;
III. Nożyce hydrauliczne do cięcia pedałów;
IV. Cylindry rozpierające z zestawem końcówek wymiennych o różnych długościach;
V. Agregat zasilający do narzędzi hydraulicznych o modelu pracy min. ATO;
VI. Zestaw węży hydraulicznych o długości min. 5 m;
VII. Wysokociśnieniowe poduszki pneumatyczne do podnoszenia o nośności od 50 kN do 300 kN;
VIII. Osprzęt do zasilania z butli sprężonego powietrza wysokociśnieniowych poduszek pneumatycznych;
IX. Butla na sprężone powietrze do poduszek pneumatycznych pojemności min. 6 l;
X. Zbijak do szyb hartowanych;
XI. Piła ratownicza do szyb klejonych;
XII. Nóż do pasów bezpieczeństwa;
XIII. Zabezpieczenie poduszki powietrznej kierowcy i pasażera;
XIV. Osłona zabezpieczającego poszkodowanego;
XV. Zestaw pokrowców ochronnych na ostre krawędzie;
XVI. Zestaw uniwersalnych podpór i klinów do stabilizacji pojazdów;
XVII. Plandeka wielofunkcyjna do rozłożenia na ziemi narzędzi;
XVIII. Pilarka do drewna;
XIX. Detektor napięcia;
XX. Detektor wielo lub jednogazowy (min. Tlen, CO, LEL);
XXI. Agregat prądotwórczy;
XXII. Przenośny zestaw oświetleniowy;
XXIII. Sprzęt do oznakowania terenu akcji;
XXIV. Bosak dielektryczny;
XXV. Latarka akumulatorowa;
XXVI. Parawan do osłony miejsca wypadku i zasłaniania ofiar wypadków.
Żadne inne sprzęty poza wyżej wymienionymi nie uzyskają dofinansowania ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Sprzęty które nie są wpisane w kosztorys w systemie www.witkac.pl, trzeba dodać w polu "Dowolne zadanie".
- Gmina lub miasto na prawach powiatu, które składają wniosek w naborze, muszą obowiązkowo założyć odrębny rachunek bankowy, na który zostaną przekazane środki z Funduszu Sprawiedliwości.
- Obowiązkowe jest zabezpieczenie przez gminę wkładu własnego finansowego w wysokości tylko 1% wartości zadań objętych wnioskiem.
- Należy pamiętać i dopilnować, aby złożyć wniosek w wersji elektronicznej i papierowej zgodnie z terminami wskazanymi w ogłoszeniu.
Zgodnie z informacją Ministerstwa Sprawiedliwości dalsze nabory w ramach programu ogłaszane będą w kolejnych województwach według poniższego terminarza:
- pomorskie – 7 maja 2018 r.
- kujawsko-pomorskie – 21 maja 2018 r.
- zachodniopomorskie – 11 czerwca 2018 r.
- lubelskie – 25 czerwca 2018 r.
- mazowieckie – 9 lipca 2018 r.
- warmińsko-mazurskie – 23 lipca 2018 r.
- wielkopolskie – 6 sierpnia 2018 r.
- podlaskie – 21 sierpnia 2018 r.
- lubuskie – 3 września 2018 r.
Wsparcie Związku OSP RP
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP podjął współpracę ze Związkiem Gmin Wiejskich RP w zakresie wsparcia przygotowywania ofert przez Urzędy Gmin na terenie całego kraju podczas ogłaszania kolejnych naborów wniosków z Funduszu Sprawiedliwości.
Wszystkich informacji dotyczących naboru oraz szczegółów związanych z przygotowaniem wniosku udzielą druhnom i druhom Oddziały Terenowe Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
W województwie łódzkim jest to: Biuro Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP,
93-318 Łódź, ul. Strażacka 1/3, 42 645-84-44, lodz@zosprp.pl.
Dane kontaktowe do pozostałych województw zamieszczone są na stronie ZOSP RP:
http://www.zosprp.pl/?q=node/358
Wszelkich informacji można również zasięgnąć w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości:
funduszsprawiedliwosci@ms.gov.pl.