29 września 2017 roku w salach parafialnych kościoła Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach odbyła się konferencja ,,Cyber…zagrożenia – nowe oblicza” zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji oraz Starostwo Powiatowe w Pabianicach. Prelegentami byli wykładowcy z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Swoją obecnością zaszczycili: senator RP Maciej Łuczak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł. insp. Tomasz Olczyk, Starosta Powiatu Pabianickiego Krzysztof Habura, Prezydent Miasta Pabianic Grzegorz Mackiewicz wraz z radnymi miasta Pabianic, Przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak oraz radni powiatu pabianickiego, członek Zarządu Powiatu Pabianickiego Irena Grenda, Burmistrz Miasta Konstantynowa Łódzkiego Henryk Brzyszcz, dziekan dekanatu pabianickiego ks.ka. Ryszard Stanek, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek wraz z kierownikiem Zespołu Realizacji Projektów Agnieszką Hermel, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Szmaja, dyrektor Departamentu Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Krzysztof Pijanowski, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi Bogumił Marona, prezes Sądu Rejonowego w Pabianicach Barbara Pasińska, przewodnicząca II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Pabianicach Marzena Sztajer. Wśród gości byli również przedstawiciele gminnych władz samorządowych oraz zaprzyjaźnionych służb mundurowych na czele z Komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach bryg. Andrzejem Bohdanowiczem, Komendantem Staży Miejskiej w Pabianicach Tomaszem Makrockim, Komendantem Straży Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim Przemysławem Borowskim oraz klasą mundurową z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach. Zacne grono stanowili również pedagodzy, dyrektorzy szkół oraz placówek i instytucji na co dzień współpracujących z pabianicką policją.
Gospodarzami konferencji ,,Cyber…zagrożenia – nowe oblicza” byli Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus oraz Starosta Pabianicki Krzysztof Habura.
Komendant wskazał powiat pabianicki jako teren, na którym były i są podejmowane wszechstronne działania profilaktyczne dotyczące cyberprzemocy. Działania te podejmowane przez dzielnicowych oraz policjantów zajmujących się problematyką nieletnich ukierunkowane są na rozpowszechnianie wiedzy o zagrożeniach wynikających z nieodpowiedniego korzystania z internetu oraz zapobieganie zjawiskom cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży, które to obszary zostały również ujęte w Powiatowym Programie Zapobiegania Przestępczości oraz Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli na lata 2016-2018.
Starosta Pabianicki Krzysztof Habura wskazał na potrzebę prowadzenia szerokiej gamy działań, mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży, ale także wypracowanie skutecznych mechanizmów w tym obszarze.
Konferencja miała charakter międzyuczelniany. Prelegentami z tematyki cyberzagrożeń byli: wykładowca z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wystąpienia prelegentów poprzedził występ młodych pasjonatów sztuki. Aktorzy z teatrzyku ,,Zygzak” w przedstawieniu ,,w Sieci” bardzo obrazowo i ekspresyjnie przybliżyli problematykę zagrożeń płynących z sieci takich jak chociażby prześladowanie, zastraszanie, nękanie. Dzieci w swoim spektaklu ukazały, że cyberprzemoc przybiera różnorakie formy i rodzi przykre konsekwencje m.in. poprzez rozsyłanie kompromitujących zdjęć czy filmów. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a w dowód podziękowania z rąk dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego dr Iwony Wieczorek oraz komendanta powiatowego policji insp. Cezarego Petrusa otrzymali drobne upominki.
Jako pierwszy wystąpił major Michał Siek z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, który przygotował prezentację na temat pozorów anonimowości i bezpieczeństwa w sieci. Tematyka dotycząca odpowiedniego zabezpieczenia własnych danych w sieci oraz sposobu działania sprawców wzbudziła ogromne zainteresowanie gości konferencji. Prelegent zwrócił uwagę przede wszystkim na właściwą ochronę swoich danych, wskazując jak niewiele trzeba zrobić, aby nie stać się ofiarą przestępców w sieci. Wskazał ponadto przykłady niewłaściwego zabezpieczania dostępu do kont internetowych poprzez umieszczanie zbyt prostych haseł dostępowych, wśród których znalazło się m.in. hasło 111111 czy 123456.
Kolejnym prelegentem był profesor nadzwyczajny - mł. insp. dr hab. Jerzy Kosiński z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, który przybliżył zagrożenia związane z komunikacją internetową. Jako podsumowanie swojej prezentacji wskazał slajd, na którym uczestnicy mogli przeczytać ,, Internet jest jak maszyna, nie dba o to, czy prowokuje dobre, czy złe zachowania, czy niszczy kulturę, czy ją rozwija, czy głosi prawdę, czy okłamuje. Wszystko zależy od użytkowników. A w ich tożsamość w procesie komunikacji nie można wierzyć bezkrytycznie.” Równie ciekawa dla uczestników konferencji była prezentacja zatytułowana „Ransomware”. Mł. insp. Jerzy Kosiński poruszył problem wyłudzenia pieniędzy od użytkowników sieci w zamian za odblokowanie konta, uprzednio zablokowanego przez sprawcę przy pomocy złośliwego oprogramowania. Wskazał także na najistotniejsze aspekty dotyczące wskazanej problematyki, metody działania sprawców oraz skutki wynikające z ich przestępczej działalności.
Konferencja była również doskonałą okazją do zaprezentowania przez kierownika Zespołu Realizacji Projektów Agnieszkę Hermel zakresu działalności Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Instytut realizuje zadania na rzecz harmonijnego rozwoju samorządu terytorialnego i podnoszenia standardów jego działania, a także zadania związane z prowadzeniem badań i analiz w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego. Taki zakres działalności wpisuje się niewątpliwie w program ,,Dzielnicowy bliżej nas” oparty na terenowych dzielnicowych, którzy bardzo aktywnie współpracują z samorządem terytorialnym oraz mieszkańcami. Stąd też dr Iwona Wieczorek, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego postanowiła w sposób szczególny wskazać rolę pabianickich, terenowych dzielnicowych, obdarzając ich materiałami przydatnymi w ich codziennej, obchodowej służbie.
Również bardzo przydatne w codziennej służbie, otwarciu na problemy społeczności lokalnej oraz budowanie zaufania pomiędzy policją a obywatelami są wizytówki. Ufundowane przez władze powiatu pabianickiego wizytówki trafiły do wszystkich dzielnicowych obsługujących teren Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego i całego powiatu. Wręczyli je mundurowym starosta pabianicki Krzysztof Habura wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Florianem Wlaźlakiem, a także Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł. insp. Tomasz Olczyk. Numery telefonu, faxu, e-mail, adres strony internetowej Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach oraz oczywiście dane służbowe dzielnicowego z pewnością ułatwią mieszkańcom kontakt z właściwym dzielnicowym.
Konferencję zamknął komendant powiatowy policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus oraz dziekan dekanatu pabianickiego ks. kan. Ryszard Stanek
,,Cyber…zagrożenia – nowe oblicza” to kolejne, wyjątkowe wydarzenie w życiu pabianickiej Policji z udziałem tylu znamienitych gości i samorządowych partnerów. Dewiza komendanta powiatowego insp. Cezarego Petrusa, że ,,Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa" ponownie została zrealizowana w praktyce.