Dnia 5 kwietnia 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Pabianicach odbyło się spotkanie władz samorządowych Powiatu dotyczące problematyki zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8, którego inicjatorami byli: Andrzej Śmiechowicz- Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz Krzysztof Habura Starosta Powiatu Pabianickiego.
W spotkaniu uczestniczyli miedzy innymi: Grzegorz Mackiewicz Prezydent Miasta Pabianic, Wójtowie Gmin: Grażyna Maślanka - Olczyk, Robert Jarzębak, Henryk Gajda, Adam Topolski, Tadeusz Borkowski. Nie mogło zabraknąć Andrzeja Bohdanowicza - komendanta Powiatowego PSP i Piotra Beczkowskiego Komendanta Powiatowego Policji.
Mottem spotkania było zwiększenie świadomości powagi sytuacji związanej z ptasią grypą oraz odpowiedzialności spoczywającej na wszystkich podmiotach właściwych
w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w powiecie.
W gospodarstwach dotkniętych chorobą natychmiast wdrażane są procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Istnieje jednak bardzo wysokie ryzyko, że nastąpi jej transmisja. Ze względu na dużą ilość gospodarstw zajmujących się hodowlą drobiu, również powiat pabianicki jest zagrożony grypą ptaków.
Z przeprowadzonej analizy ryzyka wynika, że szczególnie przygotowane na ryzyko wystąpienia ptasiej grypy powinny być gminy w których jest najwięcej ferm drobiowych, niemniej jednak powinny one móc liczyć na wsparcie gmin sąsiednich a w razie konieczności również powiatów ościennych co pozwoli uniknąć problemu, a w razie jego wystąpienia skutecznie współdziałać.
W przypadku wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków organem wiodącym w zakresie podejmowanych działań jest inspekcja weterynaryjna. Działania powiatowego lekarza weterynarii sprowadzają się głównie do postępowania w ognisku choroby, gdzie przy współudziale sił i środków, które zapewnia właściciel gospodarstwa niweluje się zagrożenie stosownie do określonych procedur. Przy wystąpieniu dużego ogniska lub wielu ognisk jednocześnie, lekarz weterynarii potrzebuje wsparcia podmiotów funkcjonujących w systemie zarządzania kryzysowego, szczególnie w zakresie osobowym, ale także materiałowym (maty
i środki dezynfekcyjne, kombinezony, maski ochronne).
Potwierdzenie przez powiatowego lekarza weterynarii wystąpienia ogniska grypy ptaków wiąże się również z wyznaczeniem obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, w których prowadzony jest szereg działań, w tym konieczne jest przestrzeganie i utrzymanie reżimu sanitarnego poprzez wyłożenie oraz utrzymanie mat dezynfekcyjnych i oznakowanie terenu. Są to zadania, które wykonuje samorząd gminny (w razie niewystarczających sił i środków przy wsparciu szczebla powiatowego) w uzgodnieniu z zarządcami dróg, na których konieczne jest wyłożenie mat.
W związku z powyższym na spotkaniu w Starostwie Powiatowym dokonano ustaleń co do:
- weryfikacji zasobów magazynowych oraz ewentualnego ich uzupełnienia w maty i środki dezynfekcyjne, kombinezony, maski ochronne,
- konieczności odświeżenia baz danych dotyczących możliwości wynajęcia sprzętu ciężkiego do załadunku martwych zwierząt i ściółki,
- zaplanowania finansowania ewentualnych działań.
Ustalono, że Powiatowy Lekarz Weterynarii w terminie do dnia 19 kwietnia 2017 roku przekaże władzom gminnym wykaz ilościowy niezbędnego sprzętu, środków dezynfekcyjnych, mat oraz tablic ostrzegawczych. Do 19 maja 2017 roku władze gmin oraz władze powiatu dokonają stosownych zakupów umożliwiających właściwą i skuteczną reakcję na ewentualne wystąpienie wirusa ptasiej grypy. Zakupione środki mają być zdeponowane w wytypowanej jednostce krajowego systemu ratowniczo gaśniczego na terenie powiatu pabianickiego.
W ciągu miesiąca mają także powstać mapy zagrożeń i ryzyka w gminach mające na celu usprawnienie działań służb w sytuacjach kryzysowych.
Elementy praktycznego postępowania służb w przypadku wystąpienia ogniska ptasiej grypy zastaną ponadto przećwiczone w trakcie powiatowych manewrów pożarniczych, które odbędą się 3 czerwca na terenie gminy Lutomiersk.