28 marca 2017 roku w Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym w Porszewicach odbyła się konferencja ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”. Jej gospodarzem był Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach mł. inps. Piotr Beczkowski. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, placówek oświatowych, duchowieństwa, mediów oraz wielu instytucji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu pabianickiego.
Konferencji przewodniczył Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach mł. insp. Piotr Beczkowski, który wspólnie z Robertem Jakubowskim Wicestarostą Pabianickim oraz dyrektorem ośrodka archidiecezji łódzkiej księdzem Pawłem Pęczkiem powitał zaproszonych gości.
Wśród nich byli Prezydent Miasta Pabianic Grzegorz Mackiewicz, członek zarządu powiatu pabianickiego Irena Grenda, wójtowie, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, placówek oświatowych, duchowieństwa, mediów oraz wielu instytucji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu pabianickiego.
Konferencja ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ” pod patronatem Krzysztofa Habury Starosty Pabianickiego zainaugurowała cykl tegorocznych debat adresowanych do mieszkańców powiatu pabianickiego. Jej celem było również zacieśnienie współpracy międzyinstytucjonalnej podejmowanej na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Była to także okazja do wspólnego zastanowienia się, w jaki sposób Policja oraz inne podmioty funkcjonujące w środowisku lokalnym powinny współdziałać z mieszkańcami w zakresie stosownej reakcji, ograniczania oraz przeciwdziałania zagrożeniom zgłaszanym przez społeczeństwo.
Na sali konferencyjnej wśród setki gości zasiedli również dzielnicowi. Nowej formule służby dzielnicowych oraz pełnionej przez nich roli w kontekście oczekiwań społecznych poświęcone było wystąpienie podinsp. Pawła Pawickiego, Naczelnika Wydziału Prewencji pabianickiej komendy. Podinsp. Paweł Pawicki przybliżył program prewencyjny Komendy Głównej Policji oraz MSWiA „Dzielnicowy bliżej nas" oraz aplikację ,,Moja Komenda”, która zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz bezpośredni kontakt z właściwym dzielnicowym.
Naczelnik zaznaczył, że charakter wypełnianej misji przez dzielnicowego wskazuje na potrzebę utrzymywania bliskiego kontaktu ze społecznością, w szczególności w obsługiwanym rejonie służbowym, jak również z instytucjami zajmującymi się bezpośrednio i pośrednio bezpieczeństwem oraz porządkiem publicznym. Zaprezentował także sylwetki poszczególnych dzielnicowych, pełniących na co dzień służbę w Pabianicach, Konstantynowie Łódzkim oraz na terenie gmin powiatu pabianickiego.
W konferencji zabrał również głos Wójt Gminy Ksawerów Adam Topolski. To dzięki przychylności władz samorządowych tejże gminy finansowany jest etat dzielnicowego, pełniącego służbę w miejscowym posterunku. Złożył także podziękowania dla kierownika Posterunku Policji w Ksawerowie oraz tamtejszych funkcjonariuszy za dotychczasową współpracę na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
O tym jak ważną rolę pełnią policjanci, a w szczególności dzielnicowi w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie i współpracy w tym zakresie z instytucjami pomocowymi przybliżyła uczestnikom konferencji Agata Kasprzak, Zastępca Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej w Pabianicach. Natomiast sekretarz gminy Dobroń Mirosław Rżanek przedstawił działania prewencyjne podejmowane przez samorząd lokalny wraz z Policją na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Głos zabrały również zaprzyjaźnione służby mundurowe. Komendant Straży Miejskiej w Pabianicach Tomasz Makrocki oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach bryg. Andrzej Bohdanowicz w swoich wystąpieniach przybliżyli zadania i obszary współpracy z Policją w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.
W dalszej części konferencji I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach kom. Marusz Siejka na bazie prezentacji multimedialnej omówił funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wskazał, które zagrożenia są najczęściej zgłaszane za pośrednictwem tego innowacyjnego i interaktywnego narzędzia w skali naszego powiatu. Podkreślał, że poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma duży wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego dzięki tej mapie mieszkańcy naszego powiatu mogą samodzielnie zgłaszać miejsca, które w ich przekonaniu powinny zostać objęte szczególną uwagą ze strony policjantów.
Profilaktyk społeczny sierż. szt. Aleksandra Białkowska przedstawiła uczestnikom konferencji ofertę działań z zakresu profilaktyki podejmowanych przez pabianicką Policję i inne podmioty w środowisku lokalnym. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie szeroko rozumianej działalności profilaktycznej zarówno dla zwiększania poczucia bezpieczeństwa obywateli jak i kształtowania ich świadomych postaw i zachowań, które w realny sposób przyczyniają się do zmniejszenia zjawisk niepożądanych społecznie.
Podczas konferencji głos oddano przedstawicielom mediów. O roli mediów w kreowaniu bezpieczeństwa społeczności lokalnej mówiła Monika Didoch z ,,Nowego Życia Pabianic” oraz Justyna Małycha z portalu pabianice.tv.
Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach mł. insp. Piotr Beczkowski zamykając konferencję podkreślał, że o bezpieczeństwie możemy mówić w wielu płaszczyznach i aspektach. Bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem dla policjantów, ale my wszyscy mamy na nie wpływ. Dlatego tak ważne jest zacieśnianie współpracy międzyinstytucjonalnej podejmowanej na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
tekst i foto: KPP w Pabianicach