II Ogólnopolski Test Dysleksji jest wstępną diagnozą, które pozwoli nie tylko wykryć osobiste objawy, ale także da lepszy wgląd w dysleksję wśród polskich uczniów. Po zakończeniu wydarzenia organizatorzy przygotują raport "Dysleksja w Polsce w 2024 r.", który zostanie bezpłatnie udostępniony szkołom, kuratoriom, Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz wszystkim zainteresowanym.
Test nie zastąpi wizyty w poradni, ale może być wskazówką, że warto się do niej wybrać. Dysleksji nie należy się bać ani wstydzić - zdiagnozowano ją u wielu sławnych, odnoszących sukcesy osób.
- Zbyt wielu uczniów dowiaduje się o możliwości posiadania dysleksji zbyt późno. Z tego powodu osiągają gorsze wyniki na egzaminach, gdyż są oceniani na takich samych zasadach jak pozostali - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. - Ogólnopolski Test Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom.
Zapraszamy na stronę https://zday.pl/dysleksja/ , gdzie znajdą Państwo szczegóły wydarzenia. Jest ono skierowane do uczniów od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż. Zalecamy, by za dzieci poniżej 13 roku życia test rozwiązali rodzice lub opiekunowie.
To bezpłatna inicjatywa portali edukacyjnych Dyktanda.pl i Zday.pl w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.
Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji cieszyła się dużym zainteresowaniem – wzięło w niej udział niemal 4000 uczniów. Wyniki te pozwoliły na przygotowanie raportu "Dysleksja w Polsce w 2023 r.", który wykazał, że trudności w nauce o podłożu dyslektycznym mogą dotyczyć nawet ponad połowy uczniów. To znacznie więcej niż wskazują oficjalne statystyki.
Zapraszamy do wzięcia udziału w teście już teraz. II Ogólnopolski Test Dysleksji jest dostępny bez opłat w dniach 7-13 października 2024 r