Jednostka pływająca o długości od 7,5m - 24 m lub napędzie mechanicznym powyżej 15kW podlega obowiązkowi rejestracji. Na wniosek właściciela można zarejestrować także łódź o niższych parametrach.
Jacek Wróblewski, starosta pabianicki: - Rejestrując jacht do 24 metrów za dokument rejestracyjny zapłacimy 80 zł. Taka cena obowiązuje zarówno dla nowych jednostek, jak i tych z drugiej ręki.
W zeszłym roku mieszkańcy powiatu zarejestrowali 51 jednostek pływających. Było sporo skuterów wodnych, łódek do połowu dla wędkarzy, a nawet ponton. W tym roku wpisaliśmy do rejestru już 6 jednostek pływających, ale sezon rozpocznie się w maju i potrwa do końca września.
W Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa przy ul. Partyzanckiej udzielają wszelkich informacji i pomagają wypełnić wniosek.
Zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m (Dz. U. z 2020 r. poz. 1500) obowiązkowi rejestracji podlega jacht oraz jednostka pływająca używana do amatorskiego połowu ryb, o długości większej niż 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW, jednostka pływająca używana do połowów rybackich oraz jednostka pływająca uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - o ile nie posiada innej niż polska przynależności.
Nie wszystkie jachty musimy rejestrować. Obowiązkowi rejestracji nie podlega jednostka pływająca przeznaczona wyłącznie do regat i zawodów sportowych, posiadająca klasę regatową i ważny certyfikat wydany przez polski związek sportowy albo podmiot właściwy dla państwa bandery jachtu oraz regatowa łódź wiosłowa, jednostka pływająca napędzana wyłącznie siłą ludzkich mięśni oraz deska surfingowa, deska z żaglem lub inna podobna jednostka pływająca.
Rejestracja odbywa się w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa przy ul. Partyzanckiej 56 lub za pośrednictwem platformy internetowej REJA24.