Ogólna kwota przeznaczona na aktywizację bezrobotnych w 2024 roku to 11.277.358 zł. Stopa bezrobocia w powiecie pabianickim wynosi 5,7 proc.
Jacek Wróblewski, starosta pabianicki: - Pierwszy nabór wniosków odbył się w połowie lutego. Kolejne nabory wniosków będą pod koniec marca. Terminy dostępne są na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy.
W 2024 roku powiat pabianicki na działania związane z finansowaniem kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków KFS ma do dyspozycji kwotę 1.965.491 zł z podstawowego limitu. W styczniu do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło 219 ofert pracy i aktywizacji zawodowej na różne stanowiska. W lutym ofert pracy było 214.
Henryk Brzyszcz, członek Zarządu Powiatu Pabianickiego: - W marcu były przyjmowane wnioski na jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Obecnie trwa rozpatrywanie wniosków.
W celu promocji tej formy wsparcia w styczniu i w lutym PUP zorganizował Dni Otwarte KFS. Lokalni pracodawcy mogli uzyskać więcej informacji, m.in. w zakresie: czym jest KFS i kto może skorzystać z dofinansowania, priorytetów wydatkowania KFS w 2024 roku, zasad oceny wniosków, zawarcia i rozliczenia umów. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Formy pomocy:
- roboty publiczne
- prace społecznie użyteczne
- staże
- prace interwencyjne
- szkolenia indywidualne dla osób bezrobotnych
- bony na zasiedlenie - nabór ciągły do wyczerpania środków finansowych
- doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
W drugiej połowie stycznia rozpoczął się nabór wniosków na roboty publiczne, prace społecznie użyteczne oraz staże. W lutym przyjmowane były wnioski na staże, prace interwencyjne, szkolenia indywidualne dla osób bezrobotnych, doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.
Od 5 lutego trwa nabór ciągły na bony na zasiedlenie. Potrwa do wyczerpania środków finansowych.
Nabór wniosków o organizację staży 18-20 marca (poniedziałek, wtorek, środa). Wnioski wraz z załącznikami można składać w postaci papierowej lub elektronicznej.
Dokumenty w postaci papierowej należy składać w siedzibie PUP w Pabianicach w godz. od 8.00 do 12.00 w Sali Informacji (wejście od ul. Waryńskiego). Pracodawcy z terenu Konstantynowa Łódzkiego lub Lutomierska wnioski składają w filii Urzędu w Konstantynowie Łódzkim w godz. 8.00-12.00.
Dokumenty w postaci elektronicznej należy podpisać bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisać potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej, a następnie przesłać na adres: sekretariat@puppabianice.pl lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /PUPPABIANICE/SkrytkaESP
Za datę złożenia wniosku uznaje się faktyczny dzień wpływu wniosku do siedziby Urzędu. Preferowane będą wnioski pracodawców posiadających kandydata na staż.
Wnioski są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce: „Dokumenty do pobrania”.
Uczestnikami projektu mogą być osoby bezrobotne, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pabianicach, w szczególności osoby znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
- osoby młode (w wieku 18-29 lat),
- osoby starsze (w wieku 55 lat i więcej),
- osoby długotrwale bezrobotne (bezrobotne pozostające w rejestrze powiatowego urzędu pracy przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych),
- osoby z niepełnosprawnościami,
- kobiety,
- osoby o niskich kwalifikacjach (tj. osoby bez wykształcenia, z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym, policealnym).
Nabór wniosków na szkolenia indywidualne dla osób bezrobotnych 18–20 marca (poniedziałek, wtorek, środa). Wnioski należy składać osobiście u swojego doradcy klienta. Wnioski są dostępne na stronie internetowej w zakładce: „Dokumenty do pobrania”.
Nabór wniosków o organizację prac interwencyjnych 18–20 marca (poniedziałek, wtorek, środa). Wnioski wraz z załącznikami można składać w postaci papierowej lub elektronicznej. Uczestnikami projektu mogą być osoby bezrobotne, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pabianicach, w szczególności osoby znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
- osoby młode (w wieku 18-29 lat),
- osoby starsze (w wieku 55 lat i więcej),
- osoby długotrwale bezrobotne (bezrobotne pozostające w rejestrze powiatowego urzędu pracy przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych),
- osoby z niepełnosprawnościami,
- kobiety,
- osoby o niskich kwalifikacjach (tj. osoby bez wykształcenia, z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym, policealnym).
Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.pabianice.praca.gov.pl.
Powiatowy Urząd Pracy, Pabianice, ul. Waryńskiego 11,
centrala, tel. 48 42 22 54 200
sekretariat, tel. 48 42 215 70 71
mail: sekretariat@puppabianice.pl
Przyjmowanie interesantów od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–14.00