W tym roku miesięcznie udzielanych jest około 270 porad. Z prawnikiem może porozmawiać osoba, której nie stać na odpłatną pomoc prawną.
Gabriela Wenne-Błażyńska, wicestarosta pabianicki: - Od nowego roku mamy nowy punkt, gdzie mieszkańcy powiatu pabianickiego będą mogli otrzymać bezpłatną pomoc prawną. To budynek Starostwa w Pabianicach przy ul. Partyzanckiej 56, gdzie dla wygody petentów zamontowana jest winda.
Jakiej pomocy potrzebują mieszkańcy powiatu pabianickiego? Są to porady dotyczące prawa spadkowego. Wiele osób potrzebuje pomocy prawnej, żeby móc wystąpić o alimenty. Często są to porady dotyczące rozwodów.
Osoba, której nie stać na odpłatną pomoc prawną musi złożyć stosowne oświadczenie o dochodach. Poza kolejnością z porad mogą skorzystać kobiety w ciąży. Z nieodpłatnej porady może skorzystać również osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniająca innych osób w ciągu ostatniego roku.
Osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście i osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą korzystać z porady poza lokalem punktu lub przy użyciu środków porozumiewania się na odległość, czyli przez telefon lub komunikatory internetowe.
Porad udzielają członkowie Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi oraz radcy prawni realizujący nieodpłatną pomoc prawną na rzecz Fundacji „Młodzi Ludziom”.
W 2024 roku w powiecie pabianickim będzie 5 punktów:
I punkt nieodpłatnych porad prawnych - prowadzony przez radców prawnych:
- Pabianice, Starostwo, ul. Partyzancka 56 pok. 15, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00
II punkt nieodpłatnych porad prawnych - prowadzony przez adwokatów w Konstantynowie Łódzkim:
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Sucharskiego 1/3, poniedziałek, środa, czwartek w godz. 11.00-15.00 i piątek w godz. 10.00-14.00
- Centrum Pomocy Społecznej, ul. Słowackiego 11, wtorek w godz. 15.00-19.00
III punkt nieodpłatnych porad prawnych - prowadzony przez Fundację Młodzi Ludziom:
- Dłutów, Dom Kultury ul. Polna 3, piątek w godz. 11.00-15.00
- Pabianice, Starostwo, ul. Partyzancka 56 pok. 15, poniedziałek w godz. 12.00-16.00
- Pabianice, Starostwo, ul. Partyzancka 56 pok. 14, wtorek, czwartek w godz. 8.00-12.00
IV punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego - prowadzony przez Fundację Młodzi Ludziom:
- Dobroń, Urząd Gminy, ul. 11 Listopada 9, poniedziałek w godz. 13.00-17.00
- Pabianice, Starostwo, ul. Partyzancka 56 pok. 15, wtorek w godz. 13.00-17.00, środa, czwartek i piątek godz. 12.00-16.00
V punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego - prowadzony przez Fundację Młodzi Ludziom:
- Lutomiersk, Dom Kultury, Plac Jana Pawła II nr 13, poniedziałek w godz. 11.00-15.00, środa w godz. 12.00-16.00
- Pabianice, Starostwo, ul. Partyzancka 56 pok. 14, wtorek w godz. 13.00-17.00, czwartek w godz. 1.00-16.00, piątek w godz. 11.00-15.00.
Umawianie wizyt
telefonicznie: 42 225 40 80
na stronie: zapisy-np.ms.gov.pl
Fundacja Młodzi Ludziom zapewnia również edukację prawną dla mieszkańców powiatu. Na stronie internetowej powiatu w zakładce - Dla mieszkańca - Edukacja prawna umieszczane są treści edukacyjne z różnych dziedzin prawa oraz na kanale youtube Starostwo TV są dostępne filmy i prezentacje tworzone przez fundację.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Nieodpłatna pomoc prawna:
• poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz
o przysługujących prawach i obowiązkach w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sadowym lub sądowo administracyjnym,
• wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
• przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo administracyjnym,
• sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań.
Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie:
• obejmuje rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z porady,
• osoba jest informowana o przysługujących jej prawach oraz spoczywającej
na niej obowiązkach,
• podczas porady może byś sporządzony wspólnie plan wyjścia z trudnej sytuacji oraz pomoc w jego realizacji,
• nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różne dziedziny, w tym między innymi kwestie zadłużeń, sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Mediacja:
• jest to metoda rozwiązywania konfliktów, w której uczestnicy poszukują najlepszych dla siebie rozwiązań,
• osoba prowadząca mediację wspiera strony w znalezieniu przez nie satysfakcjonującego porozumienia,
• mediacja jest dobrowolna i poufna,
• mediacje prowadzi mediator, czyli osoba profesjonalnie przygotowana do rozwiązywania sporów, która jest niezależna, bezstronna wobec uczestników i neutralna wobec przedmiotu sporu,
• nieodpłatna mediacja może być prowadzona w sprawach małżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich, konsumenckich i w innych kwestiach spornych, w tym również w sprawach toczących się już na drodze sądowej, o ile sąd nie skierował jeszcze sprawy do mediacji sądowej,
• usługa może obejmować również rozmowę informacyjną o możliwościach wykorzystania polubownych metod rozwiązywania sporów, przygotowanie projektu umowy o mediacje lub wniosku o mediacje, który osoba inicjująca mediację wystosuje do drugiej strony sporu.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnych dla mieszkańców powiatu pabianickiego na stronie: www.powiat.pabianice.bip.info.pl w zakładce nieodpłatna pomoc prawna.