Na kwalifikację wojskową stawiło się 483 mężczyzn z rocznika 2004, choć wezwanych było 531. Ze starszego rocznika miało być 90 panów, a na komisję przyszło zaledwie 19. Policja doprowadziła w sumie 9 osób.
Krzysztof Habura, starosta pabianicki: – Mamy zdrowych młodych mężczyzn w powiecie pabianickim, bo aż 83 procent 19-latków otrzymało kategorię „A”. Przed komisją stawiło się też 15 kobiet z wezwanych 18. Kategorię „A” dostało 11 pań, a cztery kategorię „D”.
Ostatecznie przed Powiatową Komisją Lekarską stawiło się 483 mężczyzn z rocznika 2004. Kategorię „A”, czyli zdolny do czynnej służby wojskowej otrzymało 401 dziewiętnastolatków. Kategorię „B”, czyli czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, dostał jeden. Kategorię „D” – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju – ma 63 dziewiętnastolatków. Trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny z kategorią „E” jest 16 młodych mężczyzn.
Rocznik starszy reprezentowało 19 panów na 90 wezwanych. Kategorię „A” otrzymało 15, a kategorię „D” – 4.
Uchylenie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję. W tym roku wystawiono 17 wniosków z czego na komisję lekarską doprowadzono dziewięciu.
Starostwo Powiatowe co roku przeprowadza w powiecie pabianickim kwalifikację wojskową. Jej celem jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej i określenie zdolności fizycznej oraz psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi. Komisja ocenia stan zdrowia kandydatów, budowę ciała, wzrok i słuch. Dotyczy to też tych, którzy zgłaszają się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej i mają ukończony 18. rok życia, a nie skończyli jeszcze 60 lat. W naszym powiecie ochotników nie było.
Kategorie wojskowe:
A – zdolny do czynnej służby wojskowej;
B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące);
D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny.