Starostwo chce sadzić drzewa i krzewy razem z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi w powiecie pabianickim. To ekologiczny projekt dla zdrowia i komfortu naszych mieszkańców.
Pomysł na Pabianicki EkoPowiat narodził się rok temu w maju. W listopadzie zapadły decyzje, a w kwietniu tego roku doszło do pierwszego spotkania w Starostwie Powiatowym z przedsiębiorcami.
- Musimy współpracować, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną – mówi Krzysztof Habura, starosta pabianicki. - Koncepcja zakłada zagospodarowanie terenów powiatu pabianickiego poprzez nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów w pasach drogowych oraz na terenach jednostek powiatowych. Cieszy, że przedsiębiorcy zadeklarowali już chęć uczestnictwa w naszym ekoprojekcie.
Nikomu nie trzeba wyjaśniać, bo wszyscy widzimy, że przyszło nam żyć w dobie zmian klimatycznych i doświadczamy tego negatywnych skutków. Gwałtowne burze, tornada i powodzie coraz częściej nawiedzają Polskę. Mamy cieplejsze zimy, a za tym idącą suszę. Leśnicy bojąc się pożarów zakazują nam spacerów w lasach, a rolnicy borykają się z problemem wysychających pół. Zwłaszcza Ziemia Łódzka narażona jest na wysychanie - ubywa wody w studniach, rzekach i jeziorach. Eksperci porównują nasze zasoby wody pitnej z piaszczystą wyspą Malta, czy suchymi terenami w Czechach. Tak dzieje się nie tylko u nas, ale też w Europie i na cały świecie. Dlatego w celu zapobieżenia postępowaniu katastrofy klimatycznej, Komisja Europejska wyznaczyła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Unię Europejską do 2050 roku. Oznacza to, że przez niespełna 30 lat, państwa członkowskie muszą pochłaniać tyle negatywnych czynników, ile emitują ich gospodarki.
- Spełnienie celu neutralności klimatycznej nie będzie możliwe bez współpracy i wypracowania sieci synergicznych powiązań pomiędzy samorządami, a przedstawicielami środowisk biznesowych, naukowych, organizacji pozarządowych czy samych mieszkańców naszego powiatu – tłumaczy starosta.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 13 ustawy o samorządzie powiatowym, do zadań powiatów należą zadania z zakresu ochrony środowiska i przyrody o charakterze ponadgminnym. Niestety,
rosnące koszty utrzymania na przykład szkół i dróg powiatowych powodują, że zaczyna brakować pieniędzy na sadzenie drzew i krzewów. Dlatego na ratunek samorządom przychodzą przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonych działań CSR-owych, czyli społecznej odpowiedzialność biznesu, angażują się w realizację projektów prośrodowiskowych i prospołecznych inwestując prywatne pieniądze w publiczną infrastrukturę zieleni.
Taka współpraca już się rozpoczęła. Wspólnie z przedsiębiorcami zaczynamy zazieleniać tereny Starostwa. Gdzie chcemy sadzić drzewa i krzewy? W pasach drogowych powiatowych dróg, czyli na trawnikach i skwerach. Tereny zazielenią się też przy szkołach i urzędach.
Do tej pory Starostwo samodzielnie dbało o te tereny. Berberysami obsadzone są w Pabianicach ulice „Grota” Roweckiego i Nawrockiego. Budynek Starostwa przy ul. Partyzanckiej 56 zdobią zadbane stare drzewa, krzewy i kwiaty. W zeszłym roku II Liceum Ogólnokształcące uzupełniło szpaler jarzębin, które rosną na terenie szkoły.
- Ale to wciąż za mało, dlatego z myślą o mieszkańcach naszego powiatu rozpoczynamy współpracę z przedsiębiorcami w zakresie nowych nasadzeń – wyjaśnia starosta. - Będą wykonywane zgodnie z naszymi projektami, które jasno określą jakie rodzime drzewa i krzewy można sadzić w tym regionie Polski.
Wytypowano miejsca, gdzie przedsiębiorcy mogą sadzić drzewa, krzewy i kwiaty. Są to tereny zielone przy: Powiatowej Hali Sportowej (ul. św. Jana), II Powiatowej Hali Sportowej (ul. Kazimierza), dziedziniec Starostwa (ul. Piłsudskiego 2), Szkole Optima (ul. Partyzancka), Młodzieżowego Domu Kultury (ul. Pułaskiego), Domach Pomocy Społecznej (Pabianice i w Bechcice), Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej (Porszewice), na skwerze Karola Nicze (ul. Kilińskiego róg Zamkowej), pas zieleni przy ulicach Orlej (od Mariańskiej do Łąkowe), „Grota” Roweckiego i Wiejskiej, pas zieleni przy ul. Zamkowej 6 oraz tereny zielone w obrębie szkół średnich: I LO, II LO, ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3.
- Neutralność klimatyczna w 2050 roku to nie tylko pusta data i nieostra fraza, to jest zobowiązanie do tego, abyśmy na naszym lokalnym gruncie zaczęli realnie działać w sprawie zmian klimatycznych. To nasz obowiązek wobec mieszkańców powiatu pabianickiego, wobec naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń – uważa Krzysztof Habura.
Starostwo zaprasza do współpracy kolejne firmy i stowarzyszenia pozarządowe. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu ze Starostwem: telefon 793-932-993, e-mail eko@powiat.pabianice.pl
Przedsiębiorstwa, które wzięły udział w spotkaniu w Starostwie:
ABM Jędraszek https://abm-jedraszek.pl/
Adamed Pharma SA https://www.adamed.com/
Aflofarm Farmacja Polska https://www.aflofarm.com.pl/pl/
Greek Trade https://www.greektrade.com.pl/pl/kontakt/
Grupa AMG http://www.argroup.pl/pl
Jaksa https://www.jaksa.pl/
Jamir Sobieraj i Wspólnicy www.jamir.com.pl
JF Invest https://jf-invest.pl/
Jumi https://jumi.com.pl/oferta/
Lumileds Poland SA https://poland.lumileds.com/
Pabianicka Fabryka Narzędzi PAFANA https://pafana.pl/
PAWO-MEN https://sklep.pawo.pl/pl/
WŁODAN https://www.wlodan.pl/
Zakłady Mięsna PAMSO https://www.pamso.pl/
Certools http://www.certools.pl/