Walczymy z wykluczeniem menstruacyjnym w pabianickich szkołach! 8 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet, w pięciu szkołach średnich w naszym powiecie zawisną różowe skrzyneczki. Są to pojemniki z bezpłatnymi środkami higieny osobistej potrzebnymi w czasie okresu.
- Postanowiliśmy dziś przekazać skrzyneczki do pięciu szkół średnich powiatu pabianickiego – mówi Krzysztof Habura, starosta pabianicki. - Będą w pełni wyposażone i zostaną zamontowane w toaletach. 8 marca różowe skrzyneczki pojawią się w I Liceum Ogólnokształcącym, II Liceum Ogólnokształcącym, w Zespole Szkół nr 1, w Zespole Szkół nr 2 i w Zespole Szkół nr 3.
Fundacja "Różowa Skrzyneczka" walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Chodzi o powszechny dostęp w przestrzeni publicznej do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji.
Pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami zawisła ponad 3 lata temu w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Wypełnione środkami higienicznymi wiszą w szkolnych toaletach, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach.
- Walczymy o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji kobiety i mężczyzn – dodaje Krzysztof Rąkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej - Okazuje się, że 42 procent rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, a 43 procent nastolatek unika tematu okresu z ojcem. Pora to zmienić.
Darmowe podpaski i tampony, które znajdują się w różowych skrzyneczkach są potrzebne szczególnie w szkołach, gdzie skala wykluczenia menstruacyjnego jest wyjątkowo duża. Według raportu przygotowanego dla Kulczyk Foundation, 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu.
- Bardzo dziękuję za przekazanie do naszych szkół średnich "różowych skrzyneczek" . Jest to ważne ze względu na dostęp dla wszystkich potrzebujących kobiet ze społeczności szkolnej, przede wszystkim dla tych, które nie mają możliwości zaopatrzenia się w artykuły do higieny osobistej. Ta inicjatywa pozwoli na ogólny dostęp do nich – mówiła Gabriela Wenne Błażyńska, wiecestarosta pabianicki.
Do akcji w ciągu 3 lat włączyło się wiele samorządów. Różowe skrzyneczki wiszą już między innymi w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Kołobrzegu, w Olsztynie i Legnicy. Fundacja działa zgodnie z zasadą: Weź, jeśli potrzebujesz lub zostaw, jeśli masz nadmiar. Wykluczenie menstruacyjne jest istotnym problemem w całym kraju. Według raportu blisko pół miliona osób w Polsce nie stać na zakup podpasek tamponów.
- Zwróciliśmy się do drogerii, firm i producentów środków higienicznych dla kobiet o pomoc w regularnym zapełnianiu tych skrzyneczek – mówi Dawid Zakrzewski. - Zapraszamy każdego do współpracy, akcja będzie dalej kontynuowana, planujemy zakup kolejnych skrzyneczek i umieszczenie ich w innych placówkach.