Powiat pabianicki jest jedynym w województwie łódzkim, który realizuje program in vitro. W ciągu 4 lat urodziło się dzięki niemu 34 dzieci.
KRZYSZTOF HABURA, starosta pabianicki: - Pary z naszego powiatu otrzymują dofinansowanie leczenia niepłodności. Można się wciąż zgłaszać do programu, bo jeszcze są miejsca na ten rok. Podjęliśmy już decyzję, że będzie kontynuowany przez kolejne 5 lat.
Realizowany program leczenia niepłodności przez Powiat Pabianicki obejmuje 25 par rocznie. Ale potrzeby są większe, bo w Polsce wciąż rodzi się za mało dzieci. Dlatego od listopada trwa zbiórka podpisów pod projektem obywatelskim "TAK dla in vitro". Też na ulicach Pabianic. Jego ambasadorką jest Małgorzata Rozenek-Majdan. W poniedziałek w centrum Pabianic spotkała się z pabianiczanami i przy SDH Trzy Korony zbierała podpisy poparcia dla centralnego programu leczenia niepłodności in vitro. Pod tym projektem obywatelskim trzeba zebrać 100.000 podpisów w całej Polsce. Uda się, bo tylko w Łódzkiem zebrano do tej pory aż 17.000.
MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN, wiceprzewodnicząca komitetu obywatelskiego "TAK dla in vitro": - Cieszę się, że mogę dzisiaj spotkać się z państwem, tutaj w Pabianicach. Od 2013 do 2016 roku Polska była w czołówce leczenia niepłodności, bo wtedy realizowany był rządowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego finansowany z budżetu państwa. Obecnie już nie funkcjonuje i widzimy jak wygląda demografia w naszym kraju. Rodzi się za mało dzieci. Dlatego musimy robić wszystko, aby program powrócił i był refundowany ponownie ze szczebla centralnego.
Problem niepłodności dotyka około półtora miliona par w Polsce.
KRZYSZTOF HABURA, starosta pabianicki: - Jesteśmy jednym z pierwszych w Polsce powiatów, który wprowadził program in vitro. Od 2019 roku, corocznie obejmujemy nim 25 par. W sumie na realizację tego pięcioletniego projektu Starostwo przeznaczy 750.000 zł, a skorzysta z niego w sumie 125 par. Dotacja na leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przyczyniła się do tego, że w ciągu 4 lat w powiecie urodziło się 34 dzieci, a kilkanaście kolejnych par spodziewa się dziecka. Wprawdzie program kończy się w tym roku, ale planujemy przedłużyć go na kolejne lata.
Program dofinansowania in vitro dla mieszkańców powiatu pabianickiego jest realizowany przez klinikę Gameta z Łodzi.
ALEKSANDRA GOZDEK-PIEKARSKA z Kliniki Gameta Łódź: -W ciągu 4 lat zakwalifikowanych zostało 100 par. Z tego grona 51 kobiet zaszło w ciążę. To bardzo wysoka skuteczność. Jest dopiero koniec stycznia, a my mamy już wykorzystane 50 procent miejsc przewidzianych na ten rok, bo tak dużym zainteresowaniem cieszy się program wśród mieszkańców powiatu pabianickiego.
Kwalifikacje są zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, aktualną wiedzą medyczną i przepisami ustawy o leczeniu niepłodności.
ADAM WIECZOREK, wiceprezydent Łodzi: - W Polsce funkcjonuje około 50 samorządowych programów in vitro, z czego 15 to te działające na bazie naszego łódzkiego programu leczenia niepłodności. W 2019 roku gratulowałem staroście pabianickiemu odwagi, że wprowadza taki program. I dziś też mu gratuluję, ale przede wszystkim tego, że jest gwarantem normalności, ponieważ in vitro jest procedurą udokumentowaną i potwierdzoną naukowo.
Więcej informacji: http://www.powiat.pabianice.pl/aktualnosc-1214-in_vitro_dla_powiatu_pabianickiego.html
Zapraszamy do obejrzenia konferencji prasowej