Bez nowych tablic, bez karty pojazdu i bez naklejki na szybę – to tegoroczne zmiany w ustawie Prawo o ruchy drogowym.
KRZYSZTOF HABURA, starosta pabianicki: – W tym roku weszło w życie dziesięć zmian do ustawy Prawo o ruchy drogowym. Najistotniejsze związane są z brakiem obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych. Nie ma też kart pojazdu, a Wydział Komunikacji nie wydaje już naklejek kontrolnych na szybę pojazdu.
Jeśli kupujemy auto z drugiej ręki, które było już zarejestrowane w Polsce, od tego roku nie musimy już wymieniać tablic rejestracyjnych. Nawet wtedy, gdy pochodzi ono z innego województwa. Niestety nie dotyczy to wszystkich. Nie można pozostawić tzw. czarnych tablic i tablic z polską flagą.
ALEKSANDRA MOCZKOWSKA, inspektor z Wydziału Komunikacji i Transprtu: – Można pozostawić tylko tzw. „eurotablice” z czcionką zwężoną i z czcionką niezwężoną pod warunkiem, że nie są zniszczone i pogięte. Oczywiście zmiana tablic jest dobrowolna i nieobowiązkowa.
Koszt rejestracji pojazdu bez wymiany tablic rejestracyjnych to 67 zł, z wymianą - 161,50 zł.
Od 4 września przy rejestracji pojazdu nie obowiązują już karty pojazdu. Jeśli dostarczymy kartę pojazdu do Wydziału Komunikacji, to zostanie ona w teczce pojazdu. Pojazd nowy i zarejestrowany w kraju po 4 września nie posiada karty pojazdu.
Właściciel auta rejestrujący pojazd w Wydziale Komunikacji nie otrzyma też naklejki kontrolnej na szybę.
Na niektórych tablicach rejestracyjnych widzimy grafikę obrysu wizerunku orła, która została wprowadzona po 1 stycznia 2020 r. Dziś zarys orła nie jest obowiązkowy. Tablica rejestracyjna ma posiadać w lewym górnym rogu symbol flagi Unii Europejskiej, pod którym znajdują się litery PL.
Kierowcy mogą czasowo wycofać z ruchu nieużywany samochód osobowy. Jest to możliwe na okres od 3 do 12 miesięcy, gdy auto ma wyraźną awarię najważniejszych elementów konstrukcyjnych, np. nadwozia, podwozia czy ramy, a jego użytkowanie stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mowa oczywiście o samochodach po wypadku. Po upływie terminu wycofania należy ponownie przywrócić pojazd do ruchu drogowego. W tym celu należy dostarczyć do Wydziału Komunikacji i Transportu zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu. Kolejne czasowe wyrejestrowanie auta jest możliwe nie wcześniej niż po 3 latach.
ROBERT KRASKA, członek Zarządu Powiatu: – Przypominamy wszystkim osobom, które zamierzają kupić lub sprzedać pojazd o obowiązku zgłoszenia tego do Wydziału Komunikacji i Transportu. Ten przepis obowiązuje już 3 lata, ale jest sporo osób, które o tym nie pamiętają. Tymczasem nie zgłoszenie sprzedaży lub nabycia pojazdu skutkuje karą.
Wydział Komunikacji i Transportu (rejestracja pojazdów)
Pabianice, ul. Piłsudskiego 2
Godziny przyjęć:
poniedziałek 8.00 – 15.00
wtorek 9.00 – 16.30
środa 8.00 – 15.00
czwartek 8.00 – 15.00
piątek 8.00 – 14.30
Więcej informacji:
www.powiat.pabianice.pl/strona-152-kt_012_rejestracja_pojazdu.html
www.powiat.pabianice.pl/strona-151-kt_011_rejestracja_nowego_pojazdu.html
www.powiat.pabianice.pl/strona-153-kt_013_rejestracja_pojazdu.html