Kto szukał pracy, ten znajdował zatrudnienie najczęściej jako pracownik prac sezonowych, ogrodnik, pomocnik rolnika, magazynier, kasjer czy opiekun osób starszych.
Krzysztof Habura, starosta pabianicki: - Zdecydowanie mniej osób z Ukrainy przebywa obecnie w powiecie pabianickim. W rejestrach Urzędu Pracy figuruje teraz 62 bezrobotnych obywateli Ukrainy. 59 zarejestrowanych to kobiety.
Najwięcej obywateli z Ukrainy zarejestrowanych jako bezrobotni Powiatowy Urząd Pracy odnotował w maju. Było ich 119.
Magdalena Werstak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy: - W ramach podstawowej puli środków z tzw. „algorytmu” objęliśmy wsparciem ponad 50 osób. Ponadto, w ramach Programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych cudzoziemców finansowanego z tzw. „rezerwy Ministra” pozyskaliśmy dodatkowe 200 tysięcy złotych. Dzięki temu zaktywizowanych zostało kolejnych 40 osób, m.in. poprzez staże, szkolenia i prace interwencyjne.
We współpracy ze Szkołą Języka Polskiego „Polski Na Czasie” zorganizowano cztery edycje kursu języka polskiego. 37 osób ukończyło 50-godzinny kurs.
W pierwszym miesiącu wojny było w rejestrach Starostwa 1.580 osób z Ukrainy, które przebywały na terenie powiatu pabianickiego. Zgłoszonych było 300 lokali. Dziś w powiecie pabianickim jest 160 miejsc w punktach zbiorowych. Mieszkańcy, którzy prywatnie przyjęli pod swój dach uchodźców w pierwszych miesiącach wojny, nie informują urzędów o ich powrocie na Ukrainę. Dlatego tak trudno dziś oszacować ile osób z Ukrainy wciąż przebywa na terenie danej gminy, powiatu czy województwa.
Krzysztof Habura, starosta pabianicki: - W punktach zbiorowych przebywa obecnie ponad sto osób. Mamy wolnych około 30 procent łóżek przygotowanych dla uchodźców.
W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy łącznie wpłynęło do Urzędu Pracy 748 powiadomień o powierzeniu przez przedsiębiorców z powiatu pabianickiego pracy obywatelowi Ukrainy. System rządowy nie informuje ile osób z tego grona nadal pracuje na tych stanowiskach. To dane z systemu teleinformatycznego praca.gov.pl. Wiadomo jedynie, że najwięcej osób podjęło pracę w branży sezonowej, m.in. na stanowiskach: pracownik prac sezonowych, pracownik prostych prac szkółkarskich, ogrodnik i pomocnik rolnika. Obywatele Ukrainy znajdowali też pracę na stanowiskach: sprzedawca-kasjer, magazynier, młodszy operator produkcji i opiekun osób starszych.
Krzysztof Habura, starosta pabianicki: - Nie mamy zgłoszeń, żeby z powodu nadejścia mroźnej zimy i zwiększonych nalotów na Ukrainę, przybywali do powiatu pabianickiego kolejni uchodźcy.
Zapraszamy do oglądania: