Przed łaską kolegiatą na placu Dąbrowskiego wczoraj uroczyście został odsłonięty pomnik kanclerza wielkiego koronnego Jana Łaskiego. Było to jedno z wydarzeń odbywających się w ramach 600-lecia nadania Łaskowi praw miejskich.
Odsłonięciu towarzyszyła uroczystość z udziałem władz miasta, powiatu, województwa i parlamentarzystów. Pomnik został poświęcony przez metropolitę łódzkiego Grzegorza Rysia. Powiat Pabianicki reprezentował Krzysztof Habura, starosta pabianicki.
Pomnik wykonany jest z brązu. Autorem jest znany twórca dr. hab. Karol Badyn, polski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rzeźba kosztowała 150 tys. zł. Monument ma formę ławeczki, na której siedzi Jan Łaski. Forma została podzielona na kilka części, a artysta powiedział, że kierowało nim właśnie to, jakie funkcje pełnił Jan Łaski. A był on przede wszystkim kanclerzem koronnym i prymasem Polski. Stąd on jako kanclerz siedzi i trzyma na kolanach Statut Łaskiego, czyli zgromadzone całe polskie prawo. A obok są insygnia biskupie, jak mitra i pastorał. Forma pomnika łączy nowoczesność i tradycję.
W październiku 1515 roku prymas Jan Łaski konsekrował murowany kościół w stylu późnogotyckim, wzniesiony dzięki jego funduszom. W tym samym roku wyniósł świątynię do godności kolegiaty i ustanowił przy niej trzech prałatów i sześciu kanoników. Ponadto wyposażył świątynię w cenne naczynia liturgiczne, bogato zdobione szaty, sprzęty kościelne oraz księgi liturgiczne, jak: graduał, antyfonarz, psałterz itp. Między innymi dlatego uważa się, że XVI wiek za złoty okres w historii Łasku.