Tylko w tym roku z darmowych porad prawników skorzystało już 1.458 osób. Starostwo prowadzi 5 punków nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, które mieszczą się w 9 miejscach powiatu pabianickiego.
KRZYSZTOF HABURA, starosta pabianicki: - Najczęściej są to porady dotyczące prawa spadkowego. Często osoby zgłaszające się potrzebują też pomocy prawnej, żeby móc wystąpić o alimenty. Nierzadko są to również porady dotyczące rozwodów.
Z prawnikiem może porozmawiać osoba, której nie stać na odpłatną pomoc prawną. Żeby to było możliwe, trzeba złożyć stosowne oświadczenie o dochodach.
Zapisy na wizyty pod numerem telefonu: 42 225 40 80 lub mailem: npp@powiat.pabianice.pl w godzinach pracy Starostwa: poniedziałek, środa, czwartek, 8.00-16.00, wtorek 8.00-17.00 i piątek 8.00-15.00.
Porad udzielają członkowie Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi oraz radcy prawni realizujący nieodpłatną pomoc prawną na rzecz Fundacji „Młodzi Ludziom”.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Nieodpłatna pomoc prawna:
- poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sadowym lub sądowo administracyjnym,
- wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
- przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo administracyjnym,
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań.
Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie:
- obejmuje rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z porady,
- osoba jest informowana o przysługujących jej prawach oraz spoczywającej na niej obowiązkach,
- podczas porady może byś sporządzony wspólnie plan wyjścia z trudnej sytuacji oraz pomoc w jego realizacji,
- nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różne dziedziny, w tym między innymi kwestie zadłużeń, sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Mediacja:
- jest to metoda rozwiązywania konfliktów, w której uczestnicy poszukują najlepszych dla siebie rozwiązań,
- osoba prowadząca mediację wspiera strony w znalezieniu przez nie satysfakcjonującego porozumienia,
- mediacja jest dobrowolna i poufna,
- mediacje prowadzi mediator, czyli osoba profesjonalnie przygotowana do rozwiązywania sporów, która jest niezależna, bezstronna wobec uczestników i neutralna wobec przedmiotu sporu,
- nieodpłatna mediacja może być prowadzona w sprawach małżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich, konsumenckich i w innych kwestiach spornych, w tym również w sprawach toczących się już na drodze sądowej, o ile sąd nie skierował jeszcze sprawy do mediacji sądowej,
- usługa może obejmować również rozmowę informacyjną o możliwościach wykorzystania polubownych metod rozwiązywania sporów, przygotowanie projektu umowy o mediacje lub wniosku o mediacje, który osoba inicjująca mediację wystosuje do drugiej strony sporu.
Więcej informacji:
http://www.powiat.pabianice.bip.info.pl/dokument.php?iddok=11693&idmp=1055&r=r