W czerwcu rozpocznie się przebudowa mostu na „Grota” Roweckiego, a na początku lipca budowa hali sportowej. We wakacje ruszy też budowa boiska przy II Liceum Ogólnokształcącym. O milionowych inwestycjach w powiecie pabianickim i planach budowy dróg mówi starosta Krzysztof Habura:
Ponad 2,6 miliona złotych będzie kosztował remont mostu na Dobrzynce na „Grota” Roweckiego. Kiedy tam wejdą drogowcy?
Krzysztof Habura: - Na początku czerwca rusza remont mostu. Nie zamkniemy ulicy, żeby nie utrudniać mieszkańcom życia, tym bardziej, że wciąż zamknięta jest ulica Warszawska. Dlatego podczas remontu ruch samochodów będzie odbywał się wahadłowo. Na najbliższej sesji Rady Powiatu będziemy głosować zwiększenie środków finansowych. Starostwo musi dołożyć do inwestycji ponad 882 tysiące złotych. Mamy już 856 tysięcy z Ministerstwa Infrastruktury i 900 tysięcy z funduszu przeciwdziałania Covid-19. To ważna inwestycja. Mamy nadzieję, że podczas ulew ulica „Grota” Roweckiego nie będzie już przypominała rzeki.
W zeszłym roku powstało boisko i siłownia przy Zespole Szkół nr 3 przy ul. Gdańskiej. Niestety nie udało się pobudować siłowni przy II Liceum Ogólnokształcącym. Dlaczego?
Krzysztof Habura: - Planowaliśmy budowę dwóch siłowni zewnętrznych, ale nie otrzymaliśmy dofinansowania. Dlatego z budżetu Starostwa za 90 tysięcy powstała siłownia przy ZS nr 3 i boisko wielofunkcyjne. Budowa boiska pochłonęła 394 tysiące, a dofinansowanie otrzymaliśmy w wysokości 300 tysięcy. W tym roku planujemy budowę boiska do siatkówki przy II Liceum Ogólnokształcącym. Ponieważ nie otrzymaliśmy dofinansowania zewnętrznego, przeznaczymy z budżetu Starostwa na ten cel 300 tysięcy. Chcemy, żeby po wakacjach uczniowie mogli już z niego skorzystać.
Niebawem rozpocznie się budowa hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1. To kolejna sportowa inwestycja w powiecie pabianickim. Czy ostatnia?
Krzysztof Habura: - Zdrowe nawyki wpojone w młodym wieku zostają z nami do końca życia. Powinniśmy inwestować w młode pokolenie. Pierwsza powiatowa hala sportowa powstała przy św. Jana w 2012 roku. W lipcu rozpocznie się budowa kolejnej hali powiatowej, tym razem dla uczniów ZS nr 1. Nowy obiekt za ponad 15,5 miliona złotych będzie budowany w miejscu zburzonych warsztatów - od strony ul. Kazimierza. Inwestycja otrzymała dofinansowane – 1 milion złotych w ramach RPO województwa łódzkiego i ponad 10 milionów z Polskiego Ładu. Budowa potrwa rok. Będzie tu pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej i dwie ścianki wspinaczkowe: zewnętrzna i wewnętrzna.
W planach są przebudowy dróg powiatowych. Remont ulicy Wspólnej ma kosztować 6,5 miliona, a drogi powiatowej w Pawłówku, Rydzynach i ulicy Rydzyńskiej w Pabianicach – 9,4 miliona. Remont drogi powiatowej Lutomiersk–Janowice wyceniono na 250 tysięcy. Czy to się uda?
Krzysztof Habura: - Mam nadzieję. Starostwo ubiega się o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu. Złożyliśmy wnioski i czekamy. W planach jest też remont drogi powiatowej z Dobronia do Markówki za 4,2 miliona złotych. Jest nadzieja, że na tę drogę otrzymamy dofinansowanie. W tym przypadku staramy się też o dofinansowanie w ramach przebudowy dojazdu do dawnego PGR-u. Robimy też dokumentację na przebudowę dróg powiatowych w Pawlikowicach I, Pawlikowicach II i w Malanowie. W tym roku przebudujemy drogę w Niesięcinie za 689 tysięcy i pobudujemy chodnik w Piątkowisku za 80 tysięcy.
Piesi chwalą malowanie przejść przez jezdnie. Dzięki tej nowej technologii wreszcie nie ślizgają się na nich, gdy spadnie deszcz lub złapie mróz.
Krzysztof Habura: - Malowanie grubowarstwowe wprowadziliśmy na drogach powiatowych ponad 10 lat temu. Pierwsze przejścia dla pieszych zostały w ten sposób wymalowane na ulicy Orlej. To się sprawdziło. Na dodatek takie malowanie jest trwalsze. W tym roku na ten cel przeznaczyliśmy ponad 40 tysięcy złotych. Dodatkowo przebudujemy w sumie osiem przejść dla pieszych, żeby poprawić bezpieczeństwo. Koszt 829 tysięcy. Połowę dostaliśmy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Są to przejścia w Pabianicach na ulicach: Myśliwska przy Piotra Skargi, 20 Stycznia i „Grota” Roweckiego, dwa przejścia w Piątkowisku, w Konstantynowie Łódzkim na ul. Kolejowej, przejście w Szydłowie w gminie Lutomiersk oraz na ul. Piłsudskiego we Wrzącej.
Starostwo posadzi też 53 drzewa.
Krzysztof Habura: - Posadzimy je w pasach dróg powiatowych. Będzie to kosztowało prawie 55 tysięcy. Zajmiemy się też trawnikami na ulicach: Orlej przy hali sportowej, na „Grota” Roweckiego i na Nawrockiego. Posadziliśmy tu kiedyś berberysy, ale włóknina była złej jakości i chwasty przez nią przechodziły. Na dodatek krzewy były zarastane przez trawę. Na wniosek radnego powiatowego Jarosława Habury przebudowujemy te tereny zielone. Zostanie wybrana ziemia i zastąpiona nową. Położymy dobrej jakości włókninę. Trawniki zostaną oddzielone od krzewów specjalnymi „elkami”, żeby trawa ich nie zarastała. Obniżenie trawników sprawi też, że berberysy będą lepiej rosły. Na ten cel wydamy ponad 50 tysięcy.
We wsi Wrząca będzie układany chodnik. W Woli Żytowskiej pobudują oświetlenie. Na ulicach Wiejska i 20 Stycznia w Pabianicach powstają ścieżki rowerowe. To nie są inwestycje Starostwa.
Krzysztof Habura: - W ramach współpracy z gminami podpisujemy porozumienia, na mocy których gminy realizują własne inwestycje na naszych drogach powiatowych. Starostwo przekaże 20 tysięcy złotych Straży Miejskiej w Pabianicach na zakup rejestratora do monitoringu miejskiego. Dzięki temu, strażnicy będą mogli dłużej przechowywać nagrania z kamer miejskich, które później mogą być wykorzystywane przez policję w pracach dochodzeniowych, co w rezultacie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.