10 lutego 2016 roku w auli pabianickiej komendy z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji odbyły się konsultacje społeczne z udziałem władz samorządowych, lokalnych mediów oraz przedstawicieli różnych służb na co dzień dbających o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Spotkanie poświęcone było wdrażaniu i opracowywaniu mapy zagrożeń na terenie powiatu pabianickiego.
Wśród zaproszonych osób byli obecni: Krzysztof Habura – Starosta Powiatu Pabianickiego, Henryk Brzyszcz – Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego, Robert Jarzębak – Wójt Gminy Dobroń, Grażyna Maślanka – Olczyk – Wójt Gminy Dłutów, Tadeusz Borkowski - Wójt Gminy Lutomiersk, Adam Topolski – Wójt Gminy Ksawerów, Henryk Gajda – Wójt Gminy Pabianice.
Gospodarzem spotkania był I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach mł. insp. Marek Wojtczak, który na wstępie przedstawił informacje o stanie bezpieczeństwa na terenie powiatu pabianickiego. W dalszej kolejności omówił założenia ,,Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” – projektu rekomendowanego przez Komendę Główną Policji oraz MSWiA.
Mapa zagrożeń ma stanowić kluczowe, jednolite na szczeblu powiatowym narzędzie służące do poprawy efektywności wspólnych działań instytucji, które w swoim zakresie mają obowiązek dbania o ochronę obywateli. To również istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Konsultacje społeczne mają na celu właśnie to zadanie.
Powiatowe mapy zagrożeń tworzone będą między innymi na podstawie konsultacji społecznych, debat prowadzonych w różnych samorządach i w obszarach społecznych. Podkreślenia wymaga, iż Policja bardzo szeroko otwiera się na kontakt ze społeczeństwem, stąd też zaplanowano wiele tego rodzaju spotkań z mieszkańcami ościennych gmin, aż do poziomu rad osiedli.
W prowadzony proces konsultacji społecznych aktywnie włączają się samorządowcy oraz różne instytucje działające na rzecz bezpieczeństwa. Wszystkie zebrane sugestie i uwagi posłużą do zdiagnozowania bieżących zagrożeń, ich rozmieszczenia oraz zasad wymiany informacji, co będzie miało znaczący wpływ na rzetelne opracowanie tzw. mapy zagrożenia. Mapa ta będzie obrazowała zagrożenia w sposób graficzny i opisowy. Naturalnym partnerem w tym zakresie muszą być media lokalne oraz elektroniczne kanały komunikacji, dzięki którym będziemy mogli dotrzeć do szerszego grona mieszkańców.
Uwagi i propozycje przydatne przy tworzeniu i modernizacji map zagrożeń można również kierować bezpośrednio do komendy na adres: