Od 1 września 2021 roku Zespół Szkół nr 1 wzbogaca swoją ofertę kształcenia. Dla uatrakcyjnienia procesu nauczania szkoła wspólnie z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Łódzkiej chce wprowadzić w klasie o specjalności technik mechanik innowację pedagogiczną w zakresie inżynierii materiałowej. Projekt ten wspiera Starostwo Powiatowe w Pabianicach, które przeznaczyło dodatkowe godziny na realizację zajęć laboratoriów, wykładów oraz ćwiczeń.
Uczeń w trakcie swojej edukacji otrzyma wiedzę z zakresu tworzenia i badania materiałów, nanomateriałów na potrzeby nowoczesnego przemysłu motoryzacyjnego, transportu szynowego, transportu lotniczego, medycyny, energetyki, w tym materiałów służących do magazynowania energii, itd.
Uczniowie klasy technik mechanik zdobędą podstawową wiedzę i umiejętności
w obszarze materiałów inżynierskich, ich struktury, właściwości, technik wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu. Obszar ten obejmuje w szczególności materiały metaliczne, niemetaliczne, kompozytowe oraz nanomateriały o zdefiniowanych lub zaprogramowanych właściwościach i zastosowaniach.
Ponadto uczniowie będą rozwijać wiedzę w zakresie racjonalnego doboru
i projektowania materiałowego oraz kontroli jakości produkcji. Uczą się projektować oraz stosować procesy technologiczne kształtujące właściwości materiałów pod kątem warunków ich eksploatacji.
Nabędą też umiejętności jak stosować nowoczesne metody i techniki badań materiałów, w tym: struktury, składu chemicznego i fazowego. Dowiedzą się, jak można badać i identyfikować przyczyny niszczenia i zużycia materiałów oraz im przeciwdziałać
w takich dziedzinach jak motoryzacja, budownictwo, lotnictwo, energetyka itd.
Proces nauczania będzie wsparty programem związanym z zagadnieniami fizyki i chemii
w tym zastosowanie metod nauczania na zasadzie problemu (PBL), filmy, laboratoria w PŁ.
Nad specjalnością patronat sprawować będzie Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej, który zapewnia:
- możliwość prowadzenia zajęć przez wyspecjalizowaną kadrę Wydziału Mechanicznego;
- możliwość odbycia części laboratoriów na Wydziale Mechanicznym;
- realizację praktyk w Firmach Patronackich;
- realizację laboratoriów w trybie wirtualnej rzeczywistości VR – Wydział Mechaniczny obecnie tworzy takie unikatowe laboratorium;
- wspólne działania promocyjne.
Zapraszamy do obejrzenia filmu