Recykling zaczyna się od selektywnej zbiórki odpadów!
Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym.Od 15.01.2021 do 30.03.2021odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt. „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII.
Nagrodami w konkursie będą tablety do nauki, a także wyjazdy studialne dla dwóch najlepszych ekozespołów.Konkurs korzysta z interaktywnych i zdalnych narzędzi edukacyjnych.Uczestnicy zmierzą się z dwomazadaniami: w pierwszym trzeba wykonaćprojekt puzzli lub gry planszowej, uczącej jak i dlaczego segregujemy odpady komunalne . W drugim, trzeba zbudowaćmakietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych, p amiętając o tym, żeby nie korzystać ze zdemontowanych urządzeń, ani ich częścilecz zpapieru, tektury, tworzyw sztucznych itp..
Następnie w makiecie trzeba oznaczyć substancje lub/i materiały, które są groźne dla zdrowia człowieka lub środowiska naturalnego, a także te, które są najbardziej drogocenne.Dziś bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy starać się żyć ekologicznie. Konkurs „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele”jest el ementem publicznej kampanii edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci. Mówienie o ekologii jest ważne, także dlatego, że nanaszych oczach dzieje się cyfrowa rewolucja, która zmienia świat. Świat jutra będzie wypełniony siecią urządzeń wyposażonych w mikroprocesory i komunikujących się między sobą. Już dziś jesteśmy otoczeni i zależni od setek przedmiotów, mniej lub bardziej interaktywnych, które integrujemy w naszym codziennym życiu. Każde z takich urządzeń elektronicznych posiada płytkę drukowaną, a naniej mikroprocesor, tranzystor, kondensator...W procesie produkcji mikroprocesorów używa się m.in. arsenu, antymonu, boru, fosforu, wielu różnych metali. Do produkcji kondensatorów, istotnej części naszych smartfonów, laptopów i tabletów używany jest np. drogocenny tantal. 2 Metale ze zużytych urządzeń można odzyskać, a większość poddać recyklingowi,ale ważne jest to, w jaki sposób się ich pozbywamy: najlepiej oddzielnie, tak aby trafiły właśnie do recyklingu.Prawie wszystko co kupujemy w sklepach jest opakowane. Każde zużyte opakowanie staje się odpadem. Im więcej kupujemy i konsumujemy, tym więcej wyrzucamy pustych opakowań.
Szacuje się, że w naszych śmieciach jest prawie połowa opakowań po różnych produktach, przede wszystkim spożywczych. Wiele surowców z opakowań nadaje się do recyklingu, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio posegregowane.Wszystkie odpady zebrane przez nas selektywnie w domu, trafią do sortowani odpadów i tam będą jeszcze raz segregowane na pięć podstawowych grup surowców: metal, plastik, papier,szkło, odpady organiczne. W sortowni, dzięki super nowoczesnym robotom,opakowania plastikowe można rozdzielićprecyzyjnie:np. na przezroczyste i nieprzejrzyste, ale także wg ich gęstości. Oddzie lnie miękkie folie, oddzielnie PET itd... Przezroczysty PET dopiero z sortowni pojedzie do recyklingu. Tam zostanie umyty i pokruszony na płatki, płatki zostaną przerobione na granulki, które umożliwią produkcję przyszłych, nowych butelek plastikowych. Granulki można też stopić i rozciągnąć, aby uzyskać włókna syntetyczne do wypychania pluszaków, kołder, anoraków i do szycia odzieży z polaru.
Konkurs został objęty patronatami honorowymi: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi. Organizatorem konkursu jest organizacja pozarządowa Fundacja Chlorofil,KRS nr 0000393451, adres siedziby: ul. Dywizjonu 303 nr 139/174, 01-470 Warszawa.Partnerami są: Eko-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i ELECTRO – SYSTEM Organizacja OdzyskuSprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.Więcej na temat konkursu na stronie internetowej
Kontakt do koordynatora: t el. 608633593, e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl
Konkurs jest bezpłatny