W końcu lipca w PUP w Pabianicach zarejestrowane były 3.232 osoby bezrobotne.
W stosunku do czerwca nastąpił spadek o 20 osób. W lipcu ubiegłego roku w ewidencji urzędu figurowało 3.682 bezrobotnych, a zatem o 450 osób więcej niż obecnie.
Zmiany w liczbie zarejestrowanych spowodowały spadek stopy bezrobocia. W lipcu ubiegłego roku w powiecie pabianickim wynosiła ona 8,1%. Aktualnie, zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez GUS wskaźnik ten wynosi 7,1%. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy w województwie łódzkim nastąpił spadek stopy bezrobocia z 7,3% do 6,2%, natomiast w Polsce z 7,0% do 5,9%.
W lipcu do bezrobocia napłynęło 396 osób, natomiast 416 zostało wyłączonych
z rejestrów. Najczęstszym powodem utraty statusu bezrobotnego było podjęcie pracy, które zgłosiło 196 osób, w tym 159 podjęło zatrudnienie niesubsydiowane. 89 osób odmówiło bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy. Aktualnie obserwujemy lekką stagnację w liczbie bezrobotnych, co jest charakterystyczne dla sezonu letniego, niemniej jednak do PUP nadal wpływa spora liczba ofert pracy. W ciągu ostatniego miesiąca do urzędu napłynęło 159 ofert, w ramach których pracodawcy zgłosili blisko 600 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Podobnie, jak w zeszłym miesiącu najwięcej z nich napłynęło z sektorów budowlanego i przetwórstwa przemysłowego.
Od stycznia udział w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu rozpoczęło 677 osób, w tym najwięcej wzięło udział w stażach – 209 osóbi pracach społecznie użytecznych – 171.
Od połowy lipca rozpoczęto realizację kolejnego projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Projekt „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie pabianickim (IV)” będzie realizowany do końca grudnia 2019 roku. Łącznie przeznaczono na ten cel 4.355.716,00 zł - środki te pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Aktualnie prowadzony jest nabór na staże. Pracodawcy mogą ubiegać się również o refundację w ramach prac interwencyjnych oraz refundację kosztów doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy. Powiatowy Urząd Pracy dysponujeme jeszcze środkami na finansowanie szkoleń zawodowych – zarówno dla osób bezrobotnych, jak i osób niepełnosprawnych niepozostających w zatrudnieniu zarejestrowanych jako poszukujące pracy.