naglowek.jpg 61a97d49d2bc8d87799ecd370ac3cdc4
Praktyki młodzieży z ZS nr 2 w Torremolinos
Opublikowano: 16.07.2024, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 74

Od 26 maja do 22 czerwca 2024 roku, grupa najzdolniejszych uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach, wraz z dwoma opiekunami, uczestniczyła w praktykach zagranicznych w malowniczym hiszpańskim mieście Torremolinos.

Wyjazd był częścią programu „EuroTechEdVenture — zagraniczne praktyki zawodowe uczniów ZS nr 2 w Pabianicach”, projekt nr: 2023-1-PL01-KA121-VET-000136785, realizowanego w ramach programu Erasmus+. Całkowita wartość projektu wyniosła 53 335,00 EUR. W projekcie wzięło udział 16 uczniów z różnych kierunków kształcenia: technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik analityk, technik technologii żywności, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik automatyk transportu bliskiego oraz technik informatyk.

Udział w praktykach zagranicznych to niezwykła przygoda i wyjątkowa szansa na rozwój osobisty oraz zawodowy wyróżnionych uczniów. Pozwala on na zdobycie bezcennego doświadczenia w międzynarodowym środowisku, które poszerza horyzonty i otwiera nowe perspektywy. To także okazja do nawiązania kontaktów z profesjonalistami z różnych krajów, co może zaowocować przyszłą współpracą i kariery zawodowej. Uczestnicy mają możliwość poznania innych kultur, co wzbogaca ich wiedzę o świecie i uczy tolerancji oraz zrozumienia dla różnorodności. Praktyki zagraniczne rozwijają także umiejętności językowe, co jest nieocenione w dzisiejszym globalnym rynku pracy. Ponadto, takie doświadczenie zwiększa pewność siebie, samodzielność i zdolność do adaptacji w różnych sytuacjach, co jest kluczowe w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Zapraszamy do krótkiej relacji z naszego pobytu.

Pierwsze Dni w Torremolinos

Po przylocie do Malagi, wszyscy udaliśmy się do Torremolinos, gdzie zostaliśmy ciepło przyjęci przez lokalnych organizatorów, naszego wieloletniego partnera, firmę Europuente. Młodzież zamieszkała w hotelu blisko plaży, co pozwoliło szybko się zaaklimatyzować i cieszyć urokami hiszpańskiego wybrzeża, w czasie wolnym od pracy.

Praktyki Zawodowe

Każdy z uczestników odbywał praktyki zgodnie z profilem swojej nauki: Technicy grafiki i poligrafii cyfrowej: uczniowie pracowali w lokalnej firmie zajmującej się projektowaniem graficznym, gdzie mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie tworzenia materiałów reklamowych i grafiki cyfrowej. Technicy analitycy: Ci uczniowie odbywali praktyki się w laboratorium analitycznym, gdzie zdobywali doświadczenie w badaniach chemicznych i kontrolach jakości. Technik technologii żywności: uczennica pracowała w renomowanej restauracji, gdzie uczyła się przygotowywani specjałów kuchni hiszpańskiej,

technologii produkcji żywności oraz kontroli jakości produktów. Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: praktyki tej grupy pozwoliły uczniom poznać nowoczesne technologie i rozwiązania ekologiczne. Technicy automatycy transportu bliskiego: uczniowie zdobywali doświadczenie w firmie specjalizującej się w automatyzacji procesów transportowych, ucząc się programowania i obsługi systemów automatyki. Technicy informatycy: uczniowie pracowali w firmie IT, gdzie zajmowali się m.in. programowaniem, tworzeniem stron internetowych oraz administracją sieci.

Dzień pracy i czas wolny

Dzień zaczynał się od spotkania, na którym praktykanci omawiali zadania na dany dzień ze swoim pracodawcą. Praca odbywała się w dni powszednie, natomiast weekendy były przeznaczone na wycieczki i zwiedzanie. Przebywaliśmy w przepięknej Andaluzji, która zachwyciła nas swoim niezwykłym krajobrazem, bogatą historią oraz różnorodną kulturą. Region ten słynie z malowniczych górskich wiosek, rozległych plaż nad Morzem Śródziemnym, a lokalna kuchnia, pełna aromatycznych dań takich jak tapas, paella czy gazpacho, dostarcza niezapomnianych wrażeń kulinarnych. Spacerując po urokliwych uliczkach miast takich jak Malaga, Ronda czy El Chorro mogliśmy poczuć autentyczny hiszpański klimat, pełen radości życia i gościnności mieszkańców. Andaluzja oczarowała nas swoją ciepłą atmosferą, słońcem i bogactwem kulturowym, co sprawiło, że każda chwila spędzona tam była niezapomnianym doświadczeniem. Uczniowie mieli czas na zwiedzanie Torremolinos oraz okolic. Zorganizowane, weekendowe wycieczki pozwoliły nam odwiedzić takie miejsca jak Park Krokodyli w Torremolinos, Caminito del Rey — ścieżkę Króla, Rondę oraz Malagę, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Picassa i zamek Gibralfaro.

Pobyt w Hiszpanii był doskonałą okazją do nauki języka hiszpańskiego oraz rozwijania bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Codzienne rozmowy z lokalnymi mieszkańcami oraz pracodawcami znacząco poprawiły nasze umiejętności językowe. Mieliśmy także okazję poznać hiszpańską kulturę, próbując lokalnych potraw, uczestnicząc w tradycyjnych tańcach flamenco oraz obserwując codzienne życie mieszkańców Torremolinos.

Umiejętności i wspomnienia na całe życie

Praktyki zagraniczne w Andaluzji były niezapomnianym doświadczeniem. Nie tylko zdobyliśmy nowe umiejętności zawodowe, ale także nauczyliśmy się samodzielności i odpowiedzialności. Wyjazd pozwolił nam nawiązać międzynarodowe znajomości i przyjaźnie, a także poszerzyć horyzonty kulturowe. Naprawdę warto zwiedzać, warto otwierać się na ludzi i inne kultury, warto nieustannie się rozwijać! Sky is the only limit! . Udział w praktykach to life-long learing experince, niezwykle wartościowe doświadczenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci, pozwoli nam na dalszy rozwój i zdobywanie kolejnych doświadczeń zawodowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu: Dyrekcji i opiekunom Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach, hiszpańskim mentorom z Europuente za możliwość wzięcia udziału w programie Erasmus+. Bez Waszej pomocy i wsparcia ten wyjazd nie byłby możliwy.

Praktyki młodzieży z ZS nr 2 w Torremolinos
Opublikowano: 16.07.2024, Joanna Kupś, Ilość zdjęć: 9, Ilość wyświetleń: 421