naglowek.jpg 1484ebd2e297cd6688a1acdf9397cba9
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 3 w Pabianicach w Grecji
Opublikowano: 17.05.2024, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 266

W kwietniu uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Nr 3 w Pabianicach brali udział w akredytowanym projekcie dofinansowanym z funduszy Unii Europejskiej Programu Erasmus+, sektor Edukacja Szkolna oraz sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna 2023. W ubiegłorocznej edycji projektu, w maju 2023, młodzież gościła również we Włoszech. W tym roku grupa zaplanowała pobyt w Grecji.

Celem projektu było podniesienie kompetencji językowych uczniów oraz kadry w ramach języka angielskiego i greckiego, budowanie postaw otwartości na świat, chęci samorozwoju oraz szerzenie perspektyw na przyszłość a także rozwijanie umiejętności wykorzystywania nowoczesnych technologii informatycznych, a dla uczniów którzy odbywali tam staże zawodowe, dodatkowo kompleksowy rozwój kompetencji i umiejętności, wzrost kwalifikacji zawodowych. Całe przedsięwzięcie finansowane było wyłącznie ze środków Unii Europejskiej.

Do greckiej malowniczej miejscowości Leptokaria, położonej jednocześnie u stóp Masywu Olimp i nad samym Morzem Egejskim, udało się w ramach Edukacji szkolnej 24 uczniów z klas 2 LOs, 4TFo i 4TEL z dwoma opiekunami i dwoma nauczycielami wyjeżdżającymi na kursy i szkoleń dla kadry oraz w ramach Kształcenia i szkoleń zawodowych 22 uczniów  klas 4 TFo o profilu technik fotografii i multimediów oraz 4 TL o profilu logistycznym, 1 opiekun i 1 nauczyciel przedmiotów zawodowych – fotograficznych na tzw. obserwację pracy.

Uczestnicy projektu o numerze 2023-1-PL01-KA121-SCH-000137343 gościli w Liceum Ogólnokształcącym Kontariotissa. Podczas zajęć z grecką młodzieżą uczniowie zapoznali się z greckim systemem nauczania, poszerzyli swoją wiedzę na temat greckiego modelu rodziny, religii, najważniejszych świąt oraz tradycji. Podczas spotkań doskonalili umiejętności komunikacji zarówno w języku angielskim i greckim. Mieli również okazję uczestniczyć w zajęciach z robotyki. Wraz z grecką młodzieżą brali udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym praw i obowiązków obywateli Unii Europejskiej. Uczestnicy projektu rozwijali umiejętność tworzenia prezentacji multimedialnej na temat położenia Polski, jej zabytków, szkolnictwa, tradycji oraz świąt. Doskonalili umiejętność autoprezentacji. Nie zabrakło również czasu na wspólne pogawędki, zdjęcia, grę w siatkówkę i naukę tradycyjnych greckich tańców.

W ramach rozwijania kompetencji językowych, informatycznych i pogłębiania wiedzy na temat Grecji uczniowie uczestniczyli w praktycznych zajęciach z języka angielskiego, w zajęciach informatycznych w centrum szkoleń OES w Platamonas, a także wykładzie w Muzeum Historii Geologicznej Olimpu w Leptokarii dotyczącym formowania się i historii geologicznej Grecji.

Uczestnicy projektu o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000137378 wyjeżdżający na staże zawodowe dla logistyków  z klasy 4 TEL dzięki zajęciom praktycznym w centrum OES w Platamonas oraz  hurtowni napojów Koutalias w Nei Pori mieli okazję poznać i doświadczyć realiów pracy logistyka w innym kraju. Uczniowie klasy 4TFo z kierunku technik fotografii i multimediów, mogli rozwijać swoje umiejętności i czerpać z doświadczeń greckiego fotografa, który prowadził zajęcia praktyczne. Efektem tej pracy była wystawa zdjęć wykonanych w czasie projektu. Fotografowie podczas zajęć teoretycznych dowiedzieli się jak stworzyć swój biznes plan i poznali metody druku fotografii. Dzięki licznym konkursom fotograficznym, plastycznym i grom terenowym młodzież mogła wykazać się kreatywnością oraz umiejętnością współpracy i komunikacji.

Podczas gier terenowych i wycieczek, które były organizowane w czasie wolnym, uczestnicy obu projektów poznawali kulturę, historię, tradycje, zwyczaje i kuchnię Greków oraz największe atrakcje turystyczne tego regionu.

Uczniowie i ich opiekunowie popłynęli statkiem w rejs na wyspę Skiathos, zobaczyli na własne oczy Ósmy Cud Świata wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Meteory, podziwiali pejzaż Wąwozu Enipea, odwiedzili klimatyczne miasteczka Litochoro i Stary Panteleimon oraz zwiedzili średniowieczną twierdzę w Platamonas.

Uczestnicy projektu spędzili w Grecji niezapomniane chwile. Urzekły ich zapierające dech w piersiach krajobrazy, historia i zabytki, gościnność mieszkańców, kuchnia oraz tradycje muzyczne. Wielu z nich zawarło tutaj nowe przyjaźnie i planuje kolejną podróż do krainy słońca, starożytnych bogów, pysznej fety i oliwek.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wyjazdu na stronie internetowej szkoły: https://zs3pabianice.edu.pl

kolejka.png 69b6ac0235d58f1cc05e4c64de856712