naglowek.jpg 3d4ac042bfea90a62adba4a80468fef8
" NIE ZABIJAJ! akcja policji
Opublikowano: 31.10.2017, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 2035

W Pabianicach, przed bramą cmentarza, będącej niejako granicą między życiem a śmiercią,  granicą pomiędzy ulicznym pośpiechem, a miejscem refleksji i zadumy zgromadzili się partnerzy działający na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Na zaproszenie insp. Cezarego Petrusa Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach  odpowiedzieli duchowni, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz służb mundurowych. swoją obecnością zaszczycili: Krzysztof Habura, Starosta Pabianicki,  ks. kan. Ryszard Stanek dziekan dekanatu pabianickiego,  ks. ppor. Jacek Syjud, Kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi,   Tomasz Makrocki komendant Straży Miejskiej w Pabianicach, a także podkom. Maciej Cholajda przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Ponadto w tym spotkaniu uczestniczyli partnerzy spoza powiatu pabianickiego w osobach Katarzyny Wieczorek i Patryka Matusiaka, przedstawiciele z Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego z siedzibą w Łodzi.

Wszyscy mówili jednym głosem ,, Nie zabijaj! Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i o bezpieczeństwo innych na drodze. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”.

To MY - kierowcy, piesi, motocykliści i rowerzyści  tworzymy kulturę bezpieczeństwa na naszych drogach!

Nasze zachowanie i podejmowane decyzje, a także sposób odnoszenia się
i traktowania innych na drodze mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne przyczyny wypadków. Brawura i bezmyślność na drodze często kończą się dramatem - zarówno dla poszkodowanego, jak i  sprawcy zdarzenia oraz ich rodzin.

W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach apelujemy o włączenie się w akcję "NIE ZABIJAJ" poprzez świadome i odpowiedzialne zachowanie
i dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych.

Duchowni  apelowali, by w tych dniach refleksji, zadumy myśleć też o tych osobach, które są wśród nas. Myśleć nie tylko o swoim bezpieczeństwie, ale także o bezpieczeństwie innych użytkowników ruchu drogowego i pieszych.

Krzysztof Habura Starosta Pabianicki podziękował pabianickiej Policji za wspaniałą inicjatywę. – Dla nas samorządowców bezpieczeństwo mieszkańców jest bardzo ważne, stąd nasze wsparcie dla tej akcji – mówił Starosta.

Prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi Tadeusz Zagajewski również pochwalił inicjatywę pabianickiej policji.

Głos zabrał także Tomasz Makrocki Komendant Straży Miejskiej w Pabianicach, który  wspomniał o podejmowaniu przez jego formację wszelkiego rodzaju inicjatyw ukierunkowanych na bezpieczeństwo mieszkańców Pabianic. Priorytetem ostatnich dni strażników miejskich jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz osób odwiedzajacych miejscowe nekropolie. - Jesteśmy również przekaźnikiem waszych policyjnych działań - zakończył Tomasz Makrocki.

Wystarczy tylko przestrzegać przepisy, dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, być uprzejmym i cierpliwym, zauważyć innych uczestników ruchu drogowego, a podróż dla nas i naszych pasażerów będzie o wiele bardziej przyjemna i bezpieczna. Nasza kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwa na drodze!

Apelujemy o świadome i odpowiedzialne zachowanie na drodze,  życzliwość i empatię wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że zbyt wielu „spóźnionych” kierowców nie dojechało do celu!

W ubiegłym roku na drogach zginęło 3026 osób, w tym 868 pieszych, 1544 kierujących i 614 pasażerów.

W powiecie pabianickim w 2016 roku  odnotowano 1514 zdarzeń drogowych, w tym 145 wypadków. Zginęło 14 osób, w tym 5 pieszych, 6 kierujących, 2 pasażerów i 1 rowerzysta. 161 osób było rannych.

W ciągu pięciu dni trwającej od 27 października br. akcji ,,Znicz” pabianiccy policjanci odnotowali 19 kolizji i zatrzymali 3 pijanych kierowców.

kolejka.png 025bcbf07b1424d10670fac8eb0bbb80