Szablon S@M 3 - www.nowa.powiat.pabianice.pl

top news port mapa info mstr galp
ban-5.jpg 97be86db8dba8a6022e1972e11b1aa71
Gminy Powiatu Pabianickiego
II edycja konkursu dziennikarskiego „Potęga Prasy Ziemi Pabianickiej”
Opublikowano: 10.06.2017, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 2468

II edycja konkursu dziennikarskiego „Potęga Prasy Ziemi Pabianickiej” za nami. 7 czerwca w sali na terenie klubu sportowego „Orzeł” w Piątkowisku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie. Tym razem o obóz w Rewalu walczyli utalentowani dziennikarsko uczniowie z gimnazjum w Piątkowisku (Gmina Pabianice). Do finału przeszły cztery osoby: Wiktor Krzysztofik, Katarzyna Łuczyńska, Marta Oberle i Anna Mądrakowska.

W pierwszym etapie Marta Oberle zdecydowała się na temat „Niezwykłe miejsca, niezwykli ludzie”. W pracy pokazała niewielkie miasteczko pod Paryżem, gdzie nietuzinkowy dom dziecka prowadzi Maria. Rodzice Marii zginęli w wypadku samochodowym, dziewczyna pomaga teraz innym, ale nie robi tego dla pieniędzy.

Katarzyna Łuczyńska z kolei udowodniła, że świat jest na wyciągnięcie ręki. W tej pracy młody człowiek śledzi losy podróżniczki, która zwiedziła wszystkie kraje świata w 278 dni. Koresponduje z nią i doprowadza do spotkania.

Anna Mądrakowska zgłębiła zagadnienie „Sobota w życiu nastolatka”. Są tu koncepcje spędzania wolnego czasu (cztery ściany do nie dla mnie / wolę się uczyć). Oraz głosy ekspertów – i jak się okazuje – wciąż nie wiadomo, kto potem w dorosłym życiu osiągnie więcej: prymus czy imprezowicz.

Wiktor Krzysztofik swój tekst zatytułował „Marzyciel królem świata”. Tekst jest o sportowcu z maleńkiej wsi Koziegłowy, który zwyciężył w ogólnopolskim biegu na 1000 metrów. W rozmowie z reporterem wyznaje, że kluczem do jego sukcesu są buty i wiara w siebie. Mama jest dumna z syna przede wszystkim dlatego, że sukces nie przewrócił mu w głowie.

 W drugim etapie uczniowie mieli zaprosić do Gminy Pabianice wybraną przez siebie znaną osobę i napisać relację z jej pobytu. Kasia relacjonowała wizytę Kory, która przybyła do Pabianic na otwarcie sklepu KonopiaMED. Ania opisała wędrówkę po pabianickiej ziemi wybitnej reżyserki Agnieszki Holland, zaś Wiktor występ Cezarego Pazury. Marta poszła w politykę relacjonując spotkanie z wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

Jury nie miało łatwego zadania. Dwie prace wybiły się na prowadzenie. Dyskusja w redakcji była gorąca, szanse obu uczennic wyrównane.

Drugi i ostatni etap zwycięsko przeszła Anna Mądrakowska. O przyznaniu pierwszego miejsca zadecydowała gruntowna znajomość gminy w połączeniu ze sporą wyobraźnią i plastycznością opisu. Argumentem przeważającym była zgodność z tematem, który prowokował do wykazania się postawą lokalnego patrioty.

Ania zaprosiła do gminy reżyser Agnieszkę Holland, która to spotkała się m.in. z zespołem Pieśni i Tańca „Bychlewianka”, kołem gospodyń wiejskich, muzykami z orkiestry dętej. Przejechała się także linią 262, przy okazji podziwiając pomniki przyrody, np. jesion wyniosły czy klon srebrzysty.

Nagroda główna to pobyt na prestiżowym obozie dziennikarskim w Rewalu, warta niemal 2500 złotych. Młodzież z całej Polski tworzy podczas specyficznego wypoczynku gazetę Rewalacje, telewizję TeVaRewal, prowadzi rozgłośnię RewalStację oraz portal potęgaprasy.pl. Nastolatkami opiekuje się wykwalifikowana kadra pedagogiczna i dziennikarska. Obóz odwiedzają także gwiazdy dziennikarstwa.

Fundatorem nagrody głównej jest Gmina Pabianice reprezentowana przez wójta Henryka Gajdę. Ania otrzymała także na pamiątkę antologię świetnych opowiadań kryminalnych pt. „Rewers” (Czwarta Strona).

II miejsce zajęła Katarzyna Łuczyńska, autorka pracy pt. „Nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Autorka nie każe co prawda zagłębiać się gościowi w Gminę Pabianice, ale wykazała się znajomością aktualnego, szeroko dyskutowanego problemu.

Kasia zaprosiła Korę na otwarcie sklepu KonopiaMED w Pabianicach. – Temat kontrowersyjny, ale prawdziwi dziennikarze od takich nie uciekają – komentował konferansjerski duet Na Dwa Głosy  - Magdalena Wiercioch-Malik i Paweł Śpiechowicz.

Niestety, Kasia nie mogła być na ceremonii z powodu choroby, nagrody odebrał jej tata. Laureatka otrzymała powerbank i słuchawki od radnego powiatowego Marka Gryglewskiego, któremu temat przez nią podjęty najbardziej przypadł do gustu. Kosz upominków ufundowali przedstawiciele sklepu KonopiaMED. Przekazaliśmy też Kasi sensacyjną powieść o Macie Hari „Szpieg” autorstwa Paulo Coelho (Wieża Babel).

Wyróżnienie specjalne w randze III miejsca powędrowało do Marty Oberle. Dziewczyna otrzymała książkę  o podróżach dziennikarza z Pabianic Michała Cessanisa, obecnie zastępcy redaktora naczelnego czasopisma National  Geographic Traveller.(…)

Wiktor Krzysztofik dostał w dowód uznania książkę Wydawnictwa Poznańskiego „Kriegsmarine”, czyli prawdziwie męską lekturę. To za poruszające przesłanie moralne zawarte w pracy na I etapie konkursu.

Trójka pozostałych finalistów otrzymała dofinansowanie do obozu wysokości 500 zł.  Poinformował o tym Mieczysław Mika z „Grand Tour”.

Wszyscy finaliści zostali ponadto obdarowani upominkami przez Floriana Wlaźlaka, Przewodniczącego Rady Powiatu Pabianickiego oraz bombonierkami i słuchawkami przez radnego powiatowego Marka Gryglewskiego. Gratulacje złożyła też radna miejska Joanna Kupś.

Dla uczniów oraz wójta Henryka Gajdy były koszulki na specjalne zamówienie portalu PabiaNICE.tv -  z nadrukowaną artystyczną wersją pomnika Jana Długosza. Najbardziej znany polski kronikarz – Jan Długosz, w „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” i w „Rocznikach, czyli kronikach Królestwa Polskiego” opisywał Pabianice i okoliczne wsie. Dzieci też opisywały swoje miejsce na ziemi – zatem można odnaleźć pomost między wieloma pokoleniami. Na koszulce jest napis: Długo(sz) się nosi.

Przewodniczącym jury PPZP był prof. Konrad Tatarowski z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Pozostali jurorzy to  przedstawiciele redakcji Angory i  pabiaNICE.tv, szkoły i Gminy Pabianice.

Potęga Prasy Ziemi Pabianickiej to pierwsza i jedyna odmiana lokalna konkursu Potęga Prasy, jaki organizuje od 20 lat ogólnopolski tygodnik Angora i biuro podróży Grand Tour. Pomysł lokalnej odmiany konkursu wyszedł od redakcji pabianice.tv.

Ceremonie rozdania nagród uświetniły  Gabriela Olejniczak i Milena Swędrak, nagrodzone w I edycji konkursu. Zagrały na gitarze elektroakustycznej i ukulele oraz zaśpiewały trzy utwory: Can’t help falling in love Elvisa Presleya, „Yellow Light” zespołu Of Monsters and Men oraz „Jolene” Dolly Parton.

tekst i foto: PabiaNICE.tv

 

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Powiązane galerie:
II edycja konkursu dziennikarskiego „Potęga Prasy Ziemi Pabianickiej”
Opublikowano: 13.06.2017, Joanna Kupś, Ilość zdjęć: 16, Ilość wyświetleń: 1565
Starostwo Powiatowe w Pabianicach
95-200 Pabianice, ul. Piłsudskiego 2 tel.: (42) 225-40-00 / fax: (42) 215-91-66 powiat@powiat.pabianice.pl Archiwum portalu 2008-2015 Deklaracja dostępności
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek: 8:00 - 16:00
Wtorek: 8:00 - 17:00
Środa: 8:00 - 16:00
Czwartek: 8:00 - 16:00
Piątek: 8:00 - 15:00
Obsługa w Wydziale Komunikacji i Transportu:
Poniedziałek: 8:00 - 15:00
Wtorek: 9:00 - 16:30
Środa: 8:00 - 15:00
Czwartek: 8:00 - 15:00
Piątek: 8:00 - 14:30
kolejka.png 09069e2e121d27b82f43c88cb4627d3b