naglowek.jpg 32bfc91da6c5f1fab8d51d5c712c1149
II FORUM Liderów Edukacji
Opublikowano: 07.04.2017, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 1868

II FORUM Liderów Edukacji organizowane przez PODNiDM w Pabianicach pod hasłem „Kompleksowe wspomaganie szkół i przedszkoli – jak my to robimy? …” odbyło się Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach 5.04.2017 roku.

Udział forum wzięło prawie siedemdziesięciu dyrektorów, nauczycieli szkół i placówek oświatowych oraz przedstawicieli JST.

Patronat nad konferencją objęli: Krzysztof Habura Starosta Pabianicki oraz Grzegorz Mackiewicz Prezydent Miasta Pabianic.

Powitania gości i wprowadzenia do tematyki II FORUM w imieniu Starosty Pabianickiego dokonała  Gabriela Wenne- Błażyńska Członek Zarządu Powiatu Pabianickiego oraz  Małgorzata Biegajło – dyrektor PODNiDM w Pabianicach.

Wiodący temat konferencji „Wspomaganie szkół w perspektywie zmian w systemie oświaty” ciekawie i konkretnie zaprezentowała Marianna Hajdukiewicz z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Prezentacji procesu kompleksowego wspomagania prowadzonego przez PODNiDM w Pabianicach „Jak my to robimy?…”, z naciskiem na  specyfikę koncepcji oraz  konkretnych działań, podejmowanych przez ośrodek na rzecz  wspierania szkół i przedszkoli w powiecie pabianickim, dokonała Małgorzata Biegajło pełniąca rolę koordynatora KW w ośrodku.

Efekty wspomagania prowadzonego aktualnie przez ośrodek w szkołach i przedszkolach poprzez przykłady dobrych praktyk zaprezentowali animatorzy oraz dyrektorzy placówek:

- Barbara Olszewska PM NR 4 w Pabianicach,

- Elżbieta Dzionek PM Nr 2 Pabianicach,

- Alicja Wójcikowska  SP w Bychlewie,

- Joanna Malinowska Gimnazjum w Dłutowie

- Eliza Matusiak ZS Nr 2 w Pabianicach.

Na podsumowanie tej części FORUM, które dotyczyło kompleksowego wspomagania, odbył się krótki panel dyskusyjny, moderowany  przez Jadwigę Wysocką, specjalistę PODNiDM w Pabianicach.

W panelu udział wzięli zaproszeni goście: szkoły wyższej,  liceum i  szkoły podstawowej, którzy udzielali odpowiedzi na pytania postawione przez moderatora:

1. Jak z perspektywy własnego doświadczenia i obserwacji oceniają gotowość do zewnętrznego wspomagania zainteresowanych dyrektorów i nauczycieli?
  2. Co ma wpływ na jakość zewnętrznego wspomagania, prowadzonego przez ośrodki doskonalenia?
  3. Jakie są perspektywy KW w kontekście zmian zachodzących w oświacie?

Uczestnicy dyskusji w każdej z odpowiedzi podkreślali znaczenie tzw. czynnika ludzkiego, zarówno po stronie zewnętrznego wspomagania, jak i społeczności szkolnej, zwłaszcza otwartości na wprowadzanie zmian ze strony dyrektora i nauczycieli.

Zmiany strukturalno – programowe w systemie oświaty i związane z nimi przepisy prawa dotyczące organizacji pracy oraz zmian w zatrudnianiu nauczycieli w powiązaniu z kwalifikacjami  przedstawiła Halina Cyrulska – zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Łodzi, koordynator ds. wdrażania reformy edukacji.

Krótkiego podsumowania Forum dokonała Małgorzata Biegajło, dziękując wraz z Zofią Szmidt, głównym konsultantem ośrodka wszystkim prelegentom i dyrektorom szkół, którzy na Forum prezentowali efekty wspomagania w swoich szkołach i placówkach.

Zamknięcie Forum należało  do Liliany Forysiak, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym, która dodatkowo wylosowała kilka „szczęśliwych numerów” ankiet ewaluacyjnych, dla „właścicieli” których nagrody ufundowało właśnie Starostwo Powiatowe w Pabianicach.

Ewaluacja pozwala stwierdzić, że Uczestnicy FORUM byli zadowoleni z konferencji, podkreślali zarówno przydatność zawartości merytorycznej, dobre i trafne przygotowanie treści, ich rangę i aktualność, atrakcyjność przekazu oraz celowość organizacji tej formy doskonalenia. Wiele osób reprezentujących kadrę zarządzającą oświatą czyli dyrektorów szkół, podkreślało w rozmowach, że dzięki prezentacji przykładów dobrych praktyk przez placówki aktualnie objęte kompleksowym wspomaganiem ze strony PODNiDM, czują się zainspirowani i zmotywowani do „otwarcia drzwi” tej formie doskonalenia.

II FORUM Liderów Edukacji
Opublikowano: 11.04.2017, Joanna Kupś, Ilość zdjęć: 19, Ilość wyświetleń: 1134