ban-5.jpg cbee268bc60a6db6201aaaa1ff6039dc
III Czytelnicza Gra Miejska
Opublikowano: 03.10.2016, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 3718

Tegoroczna, III Czytelnicza Gra Miejska, odbyła się 30 września 2016 roku w Parku im. Słowackiego w Pabianicach. Głównym celem Gry była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W tym roku do wspólnej zabawy zostali zaproszeni uczniowie klas szóstych szkół podstawowych i klas pierwszych gimnazjów. Zgłosiło się piętnaście dwuosobowych drużyn ze szkół powiatu pabianickiego. Rywalizujące zespoły musiały odszukać 7 punktów kontrolnych, na których należało wykazać się wiedzą i różnorodnymi umiejętnościami. Sześć stanowisk było rozmieszczonych na terenie parku, jedno zaś znajdowało się w gościnnych progach pabianickiego Muzeum, w sali z przepiękną ekspozycją „Afryka –magia, sztuka, przyroda” .

Kanwą tegorocznej edycji Gry była powieść „W pustyni i w puszczy”. Dzieci i młodzież przebrała się stosownie do postaci występujących w książce, można było podziwiać afrykańskich wojowników i  Beduinów. Były też lwy a nawet Staś i Nel.

Ulubione fragmenty tej książki głośno przeczytali  Robert Jakubowski Wicestarosta Powiatu Pabianickiego, Grzegorz Mackiewicz Prezydent Miasta Pabianic oraz Joanna Kupś Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Pabianicach.

W ten sposób wszyscy włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i zaakcentowano obchody Roku Henryka Sienkiewicza.

Afrykański klimat powieści podgrzał i tak gorące już nastroje towarzyszące ogłoszeniu wyników rywalizacji. W tym roku punktacja była wyjątkowo wyrównana i obejmowała też przygotowane przez uczniów stroje.

Leciutką przewagą -  bo zaledwie 1,5 pkt - wygrało Gimnazjum w Ksawerowie. Na II miejscu uplasował się zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Pabianicach. Nie przyznano III miejsca.

Jednakową liczbę punktów uzyskało aż 5 szkół: SP nr 14 w Pabianicach, SP w Dłutowie, SP w Pawlikowicach, Gimnazjum nr 1 Pabianice, Gimnazjum w Piątkowisku. O przysłowiowy "włos" za nimi były pozostałe zespoły:SP w Kazimierzu, SP w Woli Zaradzyńskiej, SP nr 17 w Pabianicach, SP w Ksawerowie, Gimnazjum w Dłutowie, SP w Bychlewie, SP nr 8 w Pabianicach oraz SP w Piątkowisku.

Wszystkie zespoły otrzymały nagrody rzeczowe, dyplomy i podziękowania za udział w Grze.

Nagrody ufundowane zostały przez: Urząd Marszałkowski w Łodzi, Starostwo Powiatowe w Pabianicach, Urząd Miejski w Pabianicach, Bibliotekę Pedagogiczną, PODN i DM, Muzeum Miasta Pabianic. Nagrody wręczył Grzegorz Mackiewicz  Prezydent oraz Joanna Kupś  Rzecznik Prasowy.

Gra została zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką - Filię w Pabianicach, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach, Sieć Bibliotekarzy Powiatu Pabianickiego. Partnerami było Muzeum Miasta Pabianic oraz Ośrodek Profilaktyki i Integracji Społecznej w Pabianicach.

Honorowy patronat nad Grą objęli: Krzysztof Habura Starosta Powiatu Pabianickiego oraz Grzegorz Mackiewicz  Prezydent Miasta Pabianic.

Urząd Miejski sfinansował poczęstunek dla uczestników imprezy.

Tegoroczną nowością było zaangażowanie wolontariuszy - uczniów szkół ponadgimnazjalnych: I LO, ZS nr 1 oraz ZS nr 2 w Pabianicach, którzy pomagali w przeprowadzeniu Gry, częstowali słodkościami, a także byli obserwatorami.

III Czytelnicza Gra Miejska
Opublikowano: 04.10.2016, Joanna Kupś, Ilość zdjęć: 22, Ilość wyświetleń: 934