2.jpg 8e6965149c8414a98e3d2875c0379b1c
Praktyki zagraniczne w Hiszpanii uczniów z Zespołu Szkół nr 2
Opublikowano: 05.10.2021, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 1222

1 października 2021 r. kolejne 2 grupy uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach zakończyły 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Hiszpanii. Do Walencji trafiła grupa 26 uczniów o profilach: technik informatyk, grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technologii żywności. Natomiast do Granady wyjechały 4 grupy zawodowe: technik informatyk, analityk, elektryk i elektronik, w sumie 27 praktykantów. Uczniom towarzyszyło czterech nauczycieli o specjalnościach języki obce i przedmioty zawodowe. Nauczyciele czuwali nad prawidłowym przebiegiem praktyk oraz opiekowali się uczniami w czasie wolnym.

Projekt „Wykorzystaj szansę - osiągniesz sukces. Praktyki zagraniczne uczniów ZS Nr 2 w Pabianicach”, w ramach którego uczniowie odbyli staże zawodowe, został zrealizowany na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczniowie odbywając praktyki zawodowe w hiszpańskich firmach pogłębili i nabyli umiejętności i kompetencje zawodowe, przydatne do rozwoju ich ścieżki zawodowej. Młodzież poznała „od środka” firmy, zapoznała się z ich strukturą i warunkami pracy. Informatycy tworzyli strony internetowe, instalowali systemy operacyjne, projektowali i wykonywali sieci komputerowe. Graficy zajmowali się przygotowaniem materiałów do druku, obsługą ploterów i maszyn drukujących, projektowaniem ulotek, katalogów i banerów. Technolodzy żywności mieli możliwość zapoznania się z zasadami przechowywania żywności, przygotowania potraw, ekspozycji gotowych dań. Elektrycy montowali instalacje elektryczne i klimatyzację, analitycy  pracowali przy produkcji preparatów medycznych a elektronicy montowali i instalowali układy i urządzenia elektroniczne. Przy okazji praktykanci doskonalili swoją znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego w zakresie języka zawodowego.

Opiekunowie uczniów w firmach chwalili młodzież za zaangażowanie przy wykonywaniu powierzonych im zadań, za kreatywność i kulturę osobistą. Niektórzy pracodawcy stwierdzili, że chętnie zatrudniliby naszych uczniów w swoich firmach na stałe.

Pobyt w Hiszpanii to były nie tylko praktyki. Organizacje partnerskie Europuente z Granady i Universal Mobility z Walencji przygotowały stażystom bogaty program kulturowy. W Walencji młodzież zwiedziła drugie co do wielkości oceanarium w Europie, Biopark, wspaniałe wodospady Las Fuentes de Algar, miasto Calpe, zamek w Sagunto oraz źródła lecznicze w La Fuente de los Baños de Montanejos. Grupa z Granady zwiedziła Alhambrę – najpiękniejszy zabytek Andaluzji, miasto Ronda i rezerwat przyrody Torcal de Antequera. Odbyła wycieczkę nad Morze Śródziemne do miejscowości Nerja oraz wędrowała po górskich szlakach Sierra Nevada.

Praktyki zagraniczne to nie tylko rozwój umiejętności zawodowych i językowych. Młodzież znajdując się nowym środowisku, poznała inną kulturę pracy, nawiązywała kontakty interpersonalne, nauczyła się samodzielnie rozwiązywać powierzone zadania, stała się bardziej kreatywna i otwarta. Uczniowie byli bardzo zainteresowani kulturą iberyjską, poznali nowe smaki i obyczaje, nabrali chęci do poznania świata.

kolejka.png b01fda14d2381a1c96230ef0ef15646b