3.jpg 7e66c88fccbc69cf500b1de71689ba36
Wideokonferencja na temat miejsc zbiorowej kwarantanny
Opublikowano: 24.03.2020, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 1399

Wczoraj, 23 marca 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Pabianicach odbyła się wideokonferencja (przez Google Duo), z osobistym udziałem Krzysztofa Habury, Starosty Pabianickiego, Małgorzaty Sumińskiej, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach i Pawła Glapy, kierownika Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Informacji Niejawnych w Starostwie Powiatowym.

W wideokonferencji uczestniczyli:

Grzegorz Mackiewicz – Prezydent Miasta Pabianic,

Robert Jakubowkski – Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego

Marcin Wieczorek – Wójt Gminy Pabianice

Grażyna Maślanka – Olczyk – Wójt Gminy Dłutów

Robert Jarzębak – Wojt Gminy Dobroń

Adam Topolski – Wójt Gminy Ksawerów

Tadeusz Borkowski – Wójt Gminy Lutomiersk

Tematem konferencji było wyznaczenie na terenie każdej gminy miejsca do ewentualnej zbiorowej kwarantanny, gdzie kierowane będą osoby, który miały kontakt z pacjentami zakażonymi koronawirusem, ale nie mogą, lub nie chcą przebywać w swoich domach, aby nie zarazić najbliższej rodziny.

O tym, kto tam trafi decyduje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pabianicach, która zgodnie z procedurą kwalifikuje osobę do objęcia kwarantanną i przekazuje staroście informacje o lokalizacji osób skierowanych do kwarantanny zbiorowej. W miejscu tym jest zorganizowana pomoc żywnościowa w formie cateringu. W Powiecie Pabianickim taką pomoc organizują: Miejski Ośrodki Pomocy Społecznej i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Osoby poddane kwarantannie są codziennie kontrolowane przez policję. Mundurowi sprawdzają czy osoby te przebywają we wskazanym miejscu. Patrole z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu kontaktują się z nimi telefonicznie i podczas rozmowy sprawdzają czy nie potrzebują pomocy i dopytują o ich samopoczucie. Wszelkie uwagi przekazują następnie odpowiednim służbom. Przypominamy, że zgodnie z art.116 Kodeksu Wykroczeń za nieprzestrzeganie nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu chorobom zakaźnym (...) grozi kara grzywny do 30 tysięcy złotych.

Dane dotyczące lokalizacji, adresów, liczby łóżek, i tego, ile jest tam w stanie pomieścić się osób stanowią element planowania operacyjnego.

W Powiecie Pabianickim Starosta wyznaczył obiekt przygotowany jako miejsce pełniące funkcję kwarantanny zbiorowej w Pabianicach, w  Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej na ulicy Sejmowej 2.

Dane lokalizacji w poszczególnych gminach poznamy wkrótce.

Małgorzata Sumińska, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach przedstawiła ogólną sytuację w Powiecie Pabianickim dotyczącą stanu ilościowego osób przebywających na kwarantannie domowej.

Wyjaśniła również zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zarażenia się koronawirusem (SARS-CoV-2).

Przypomnijmy:

Zasady kwarantanny w Polsce w związku epidemią koronawirusa

Na kogo jest nakładana kwarantanna?

Na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Przez kogo jest nakładana?

Przez państwowego powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego jako decyzja administracyjna.

Na jaki czas jest nakładana kwarantanna?

Na 14 dni licząc od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Czego nie robić podczas kwarantanny?

• Nie opuszczaj miejsca kwarantanny,

• Nie spotykaj się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe - zakochaj bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 metra.

Co robić podczas kwarantanny?

• Udzielaj Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji na temat stanu zdrowia,

• W razie pogorszenia się stanu zdrowia natychmiast poinformuj przez telefon Państwową Inspekcję Sanitarną i zgłoś się do oddziału zakaźnego,

• Zachowaj zasady higieny: często myj ręce, unikaj dotykania oczu i ust, myj lub dezynfekuj dotykane powierzchnie, podczas kaszlu i kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką.

Służby współpracujące z samorządem to: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska i inne uruchamiane są przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, na polecenie Starosty Pabianickiego. W miarę potrzeby do współdziałania są również angażowane przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego inne służby i inspekcje (np. Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Ochrony Środowiska).

kolejka.png b5dfd9d1f564512304e2347f6a7c76a9