3.jpg 47fe0538cc248fe02efbef937d1524b4
II Piknik Mundurowy „Łączy nas służba”
Opublikowano: 22.07.2024, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 28

20 lipca 2024 roku, w godzinach 10.00 – 15.00 na pabianickim Lewitynie odbył się II Piknik Mundurowy „Łączy nas służba”. Jego organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Pabianicach, która zaprezentowała swoją profesję wspólnie z przedstawicielami innych służb. Wydarzenie nie udałoby się, gdyby nie pomoc wielu instytucji i partnerów współpracujących z pabianicką Policją.

Z inicjatywy inspektora Jarosława Tokarskiego Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach i we współpracy z Arkadiuszem Jaksą Starostą Pabianickim oraz Grzegorzem Mackiewiczem Prezydentem Miasta Pabianic zorganizowano II Piknik Mundurowy „Łączy nas służba”.

Podczas wydarzenia służby mundurowe zaprezentowały swoją profesję. Wydarzenie odbyło się z okazji Święta Policji. Była to druga edycja tego nietypowego przedsięwzięcia. Pierwsza miała miejsce w 2022 roku. Tegoroczne spotkanie cieszyło się jeszcze większym zainteresowaniem lokalnej społeczności.

20 lipca  w godzinach 10.00 – 15.00 na pabianickim Lewitynie zaroiło się od służb mundurowych. Nie brakowało także innych instytucji i wystawców, które urozmaiciły to wydarzenie. Na początku swoje umiejętności zaprezentowali „Wodniacy” ze Zduńskiej Woli. Pokaz ratownictwa na wodzie zorganizowano w ramach corocznej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Przedsięwzięcie poświęcone jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. W ramach tej inicjatywy, 10 czerwca ogłoszony został również konkurs plastyczno-filmowy pn. "Artystyczny przeWODNIK". Pokaz miał na celu przypomnieć uczestnikom Pikniku, że woda to niebezpieczny żywioł, który „nie wybacza” błędów”. Ponadto stanowił cenny instruktaż w zakresie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w sezonie letnim na terenie zbiorników wodnych.

Kolejną atrakcją był pokaz musztry policyjnej w wykonaniu słuchaczy z Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu. Młodzi adepci granatowej formacji mundurowej z doskonałą synchronizacją zaprezentowali formowanie szyków oraz zachowania w nim. Następnie swoje umiejętności zaprezentowała Kadra Sztuk Walki prowadzona przez podkomisarz Martę Mysur z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Policjanci realizując techniki i taktyki interwencji policyjnych pokazali w jaki sposób należy obezwładnić osobę niebezpieczną. Kolejną atrakcją zaplanowaną przez organizatorów Pikniku był pokaz pirotechniczny – neutralizacja ładunku wybuchowego w wykonaniu funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi. Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się inscenizacja wypadku drogowego, podczas której strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach pokazali jak wygląda rozcinanie pojazdu i ratowanie zakleszczonej osoby z jego wnętrza. Na zakończenie wydarzenia przygotowano dla najmłodszych szaloną zabawę w pianie gaśniczej.

Nie tylko pokazy i występy przygotowane przez służby mundurowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy Pikniku mieli możliwość odwiedzić stoiska Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz wielu innych instytucji współpracujących z policją. Zainteresowani oglądali z bliska sprzęt jakim dysponują służby. Policjanci zaprezentowali swoje służbowe wyposażenie, radiowozy i motocykle. Dla odwiedzających nie zabrakło informacji o policyjnych przedsięwzięciach i doborze do służby w Policji.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się konie służbowe, które dumnie prezentowały się pod swoimi policyjnymi jeźdźcami z Zespołu Konnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Wiele osób miało okazję również zobaczyć w akcji psa celników wyszkolonego do wykrywania wyrobów tytoniowych. Ponadto w czasie trwania pikniku Straż Miejska w Pabianicach znakowała rowery, ogrom niespodzianek serwowało pabianickie kino Helios. Niezwykle ważnym elementem wydarzenia była możliwość zarejestrowania się w bazie DKMS. Nad procedurą wypełniania dokumentów i pobierania wymazu czuwali pabianiccy policjanci i wolontariusze z Grupy Wolontarystycznej „Agrafka”.

W punkcji Pabianickiego Centrum Medycznego pielęgniarki mierzyły ciśnienie, tętno oraz poziom glikemii. Do fotografii niestrudzenie pozował miś Zdrowitek, a także maskotka łódzkich policjantów Komisarz Błysk oraz Leguś z centrum edukacyjnego EduRobotyka. Natomiast spragnionych zaspokoiła woda i lemoniada podawana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Pabianicach. W czasie pikniku mundurowego nie zabrakło też grochówki wojskowej serwowanej przez żołnierzy z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

W przygotowanej strefie gastronomicznej nie brakowało smakołyków z grilla oraz słodkości i soków przygotowanych przez Hotel Kolumna Park. Stowarzyszenie Oratorium Przygoda Życia zapewniło najmłodszym pyszną watę cukrową. Dzieci mogły także skorzystać z darmowych dmuchanych zjeżdżali. Ponadto milusińscy bardzo chętnie szukali skarbów zakopanych w piasku. Szereg informacji i materiałów profilaktycznych przygotowali pracownicy Wydziału Profilaktyki i Wspierania Rodziny Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach.

Jednym z najciekawszych i  budzących  największe emocje urządzeń prezentowanych na Pikniku był bez wątpienia symulator dachowania. Osoby korzystające z tego sprzętu doświadczały  tego, co dzieje się z ludzkim ciałem i samym pojazdem w trakcie wypadku. Śmiałkowie mieli okazję przekonać się dlaczego wożenie we wnętrzu pojazdu luźno porozrzucanych przedmiotów jest niebezpieczne. Podczas „dachowania” plastikowe piłeczki obijały się o osoby siedzące w środku. W ten piękny dzień między godziną 10:00 a 15:00 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapewnił uczestnikom imprezy darmowe rowery wodne.
podkomisarz Agnieszka Jachimek

II Piknik Mundurowy „Łączy nas służba”
Opublikowano: 23.07.2024, Joanna Kupś, Ilość zdjęć: 13, Ilość wyświetleń: 10
kolejka.png af9ee5e6e5d229e49ea0066e2c7098a4