ban-5.jpg bf7b0851d38bbf789c0174ad22fcfa49
Informacja na temat bieżącej sytuacji na rynku pracy w powiecie pabianickim kwiecień 2017
Opublikowano: 05.05.2017, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 1844

W kwietniu można było zauważyć kontynuację spadkowego trendu poziomu bezrobocia.
Według wstępnych danych w końcu miesiąca w PUP w Pabianicach zarejestrowanych było łącznie 4.087 bezrobotnych. W stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano spadek o 155 osób. Istotny spadek poziomu bezrobocia nastąpił również w odniesieniu do kwietnia ubiegłego roku – obecnie w rejestrach figuruje o 1.002 osoby mniej niż w 2016 roku.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS, stopa bezrobocia w powiecie pabianickim w marcu wyniosła 9,3% - o 0,6 punktu procentowego mniej niż w lutym i o 2,5 punktu procentowego mniej niż w marcu 2017 roku. Wskaźnik ten w województwie łódzkim wynosi 8,4%, a w Polsce 8,1%.

Na przestrzeni miesiąca do urzędu napłynęło 490 osób, jednocześnie z rejestrów wykreślono 645 bezrobotnych. Najczęstszą przyczyną utraty statusu było podjęcie pracy – z tego powodu z ewidencji wyłączono 288 osób. W kwietniu 99 bezrobotnych odmówiło bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy oferowanej przez PUP.

Spośród wszystkich form aktywizacji największym zainteresowaniem cieszą się staże, którymi objęto w tym roku 304 osoby. Ponadto 148 bezrobotnych rozpoczęło udział w pracach społecznie użytecznych, a 82 osoby objęto robotami publicznymi. Dodatkowo 30 osób zostało zatrudnionych w ramach miejsc doposażonych przez pracodawców, a 29 w ramach prac interwencyjnych. Pracę w ramach refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia podjęło 15 bezrobotnych. Do udziału w szkoleniach zawodowych skierowano 45 osób, w tym
8 w ramach bonów szkoleniowych. W efekcie wypłaconych dotacji na uruchomienie własnej działalności gospodarczej samozatrudnienie podjęło 22 bezrobotnych.

24 kwietnia został przeprowadzony uzupełniający nabór wniosków pracodawców chcących skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W tym dniu do urzędu wpłynęły 62 wnioski, na łączną kwotę 388 tys. zł.

Aktualnie prowadzony jest  nabór wniosków na organizację staży, prac interwencyjnych oraz robót publicznych. Osoby bezrobotne mogą również ubiegać się o skierowanie na szkolenia indywidualne  lub w ramach bonów szkoleniowych, a także o sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych. Ponadto kontynuowane są nabory wniosków osób bezrobotnych o przyznanie bonów stażowego, zatrudnieniowego oraz na zasiedlenie.

Pracodawcy mogą również składać wnioski o refundację wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w kwocie do 22.000 zł.

W najbliższych dniach zostaną uruchomione nabory wniosków w ramach PFRON. Od 8 maja do wyczerpania środków będą przyjmowane wnioski o zorganizowanie stażu dla osoby niepełnosprawnej a także wnioski o skierowanie na szkolenie zawodowe. Ponadto 9 maja zostanie przeprowadzony nabór wniosków o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej. Pozostająca w dyspozycji PUP kwota środków PFRON – 90 tys. zł pozwoli objąć wsparciem 6 osób z niepełnosprawnością.

W kwietniu przeprowadzono proces zawierania umów o przyznanie wsparcia finansowego na uruchomienie firmy z uczestnikami I grupy projektu „SIŁA BIZNESU – dotacje na start firmy” wyłonionych w ramach II naboru. W efekcie wypłaconych środków powstanie 6 nowych podmiotów gospodarczych. Wszystkie firmy zostaną utworzone do maja br.

Ponadto w minionym miesiącu 16 uczestników projektu zakwalifikowanych do II grupy w ramach II naboru wzięło udział w 50-godzinnym szkoleniu przygotowującym do uruchomienia
i prowadzenia własnej firmy. Wszystkie osoby zdały egzamin końcowy i ukończyły pomyślnie kurs. Nabór wniosków o przyznanie wsparcia finansowego wraz z opracowanymi podczas szkolenia biznesplanami przedsięwzięć zostanie przeprowadzony do 5 maja.

Komisja Oceny  Wniosków po zapoznaniu się ze złożonymi dokumentami wyłoni autorów najlepszych biznesplanów. Szanse na otrzymanie dofinansowania ma 14 uczestników, niemniej jednak aby doszło do przyznania środków finansowych, wniosek musi spełnić minimum merytoryczne. Wyniki oceny zostaną opublikowane na przełomie maja i czerwca. Wypłaty dotacji zostały zaplanowane na koniec czerwca.

kolejka.png 77a361123adbccc527bb481b4728bac6