3.jpg d0cdc34959b1dc351574d83c428ec72d
X Targi z zakresu edukacji ekologicznej
Opublikowano: 14.03.2017, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 1306

13 marca 2017r. odbyły się w PODNiDM w Pabianicach EKOLOGICZNO – PRZYRODNICZE TARGI EDUKACYJNE w których udział wzięło 35 nauczycieli i dyrektorów szkół i przedszkoli powiatu pabianickiego.

Głównym celem tegorocznych targów było promowanie doświadczeń, eksperymentów i zajęć terenowych w edukacji szkolnej na wszystkich etapach kształcenia i prezentacja przykładów dobrych praktyk w zakresie edukacji przyrodniczej i ekologicznej.

Uczestników targów przywitały: Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Powiatowego w Pabianicach  Małgorzata Biegajło i Główny Konsultant Ośrodka-  Zofia Szmidt.

Początek targów stanowiło wystąpienie przedstawicielki Nadleśnictwo Kolumna – Iwony Koncewicz, która przedstawiła bazę dydaktyczną i możliwości edukacyjne Nadleśnictwa, promując je wśród zebranych i zachęcając do wykorzystania przez nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych.

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” reprezentowała Małgorzata Świderek, Prezes Ośrodka, która przedstawiła niezwykle bogatą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży swojej instytucji. Pani Świderek gorąco zachęcała uczestników targów do prowadzenia edukacji ekologiczno- przyrodniczej ze swoimi uczniami w oparciu o propozycje „Źródeł” od następnego roku szkolnego; podkreślała niezaprzeczalne korzyści, jakie z prowadzonych przez ośrodek zielonych szkół, terenowych i stacjonarnych warsztatów ekologicznych czy „Dni Pustej Klasy” wynoszą ich uczestnicy.

Obie prelegentki promowały swoją ofertę z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i innych materiałów informacyjnych, zachęcających do współpracy.

Niezwykle ciekawe, wartościowe i bardzo różnorodne działania w zakresie edukacji przyrodniczej i ekologicznej zostały zaprezentowane przez: Przedszkola Miejskie nr 5,6,12 w Pabianicach, Szkołę Podstawową nr 5 w Pabianicach, Szkołę Podstawową w Dobroniu, Gimnazjum w Dłutowie oraz Zespoły Szkół nr 2 i 3 w Pabianicach. Wszystkie działania w postaci prowadzonych doświadczeń, prostych eksperymentów czy obserwacji podczas zajęć w terenie były bardzo konkretne, poparte stosowną dokumentacją fotograficzną a nawet wynikami badań.

Zwieńczeniem tej konferencji umownie nazywanej targami był interesujący wykład pt „Smog zagrożeniem dla człowieka i środowiska”, wygłoszony przez Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pabianicach Izabelę Rzempowską. Temat tego krótkiego wykładu, popartego interesującymi aktualnymi danymi, pobudzającymi do refleksji, był bardzo adekwatny w kontekście do zanieczyszczeń powietrza, które w ostatnich miesiącach i tygodniach w wielu miejscach w Polsce (także w naszym regionie) wielokrotnie przekraczały dopuszczalne normy.

W podsumowaniu X Targów Edukacyjnych Ekologiczno- Przyrodniczych – „Rola doświadczeń, eksperymentów i obserwacji w edukacji szkolnej”, prowadzące serdecznie podziękowały zarówno prelegentkom, jak i prezenterkom własnych działań ekologicznych z poszczególnych szkół i przedszkoli; podkreśliły ogromne znaczenie edukacji prowadzonej w oparciu o doświadczanie oraz bezpośrednie angażowanie uczniów w proces zdobywania wiedzy i kształtowania niezbędnych kompetencji.

Słowami Jana Amosa Komeńskiego, XVI – wiecznego .- pedagoga, filozofa, reformatora i myśliciela protestanckiego …„bo trzeba ludzi uczyć w granicach możliwie najszerszych;   nie tylko z książek czerpać mądrość, ale z nieba, ziemi, z dębów i buków…zamknięto X Targi Ekologiczno- Przyrodnicze.

kolejka.png 6776611343559a7a18d7dedf7eb25207